”Vi ska ta ett stort socialt ansvar”

Kurt Lindström har varit engagerad i Framsteget i omkring tio år. Under åren har verksamheten vuxit och utvecklats, och i takt med det har även arbetet blivit mer omfattande. I sin roll fungerar han som en viktig kontaktyta mellan styrelsen och Framsteget, där han för vidare åsikter, idéer och tankar.

Det som gjort att Kurt brunnit lite extra för Framsteget är hans starka engagemang för människor. Han drivs av att se andra utvecklas och av att bidra till något som gör skillnad i samhället. Verksamheten växer hela tiden, blir större och får fler infallsvinklar, vilket både är inspirerande och utmanande. Samtidigt kan det vara svårt att fullt ut förklara vad Framsteget faktiskt betyder och gör.

En viktig ambition är därför att visa omvärlden vad verksamheten står för och vad den bidrar med, att nå ut till fler. Kurt uttrycker en stor stolthet över det engagemang som finns inom Framsteget. Han lyfter särskilt fram Chia, Håkan och alla ledare som varje dag lägger ner tid och energi för att verksamheten ska fungera och utvecklas. Arbetet som görs beskrivs som både imponerande och avgörande för föreningens framgång.

Ett exempel är nattfotbollen, som lockar många barn och ungdomar och skapar en trygg plats att vara på. Även mötesplatsen har blivit en viktig del av verksamheten, en plats där människor kan samlas, känna gemenskap och bli sedda. För Kurt är detta tydliga bevis på vilket socialt ansvar Framsteget tar och vilken skillnad engagemanget faktiskt gör i samhället.

Samtidigt finns det utmaningar. Det finns otroligt mycket som behöver göras, men det gäller att fokusera på rätt saker. För att kunna arbeta långsiktigt och hållbart är tillgången till medel avgörande.

På längre sikt hoppas Kurt på tydligare och bättre kanaler mot kommunen. Han upplever att Framsteget inte alltid får den uppskattning verksamheten förtjänar och önskar ett mer samspelt samarbete. En annan viktig målsättning är att nå ut ännu mer, så att fler får kännedom om vad Framsteget gör och vilka människor som står bakom arbetet.

Kurt vill också lyfta alla unga ledare som utvecklas inom Framsteget, liksom fotbollsspelare och ledare som är ute i skolorna och möter ungdomar. Framsteget tar ett stort socialt ansvar och är närvarande på många platser i samhället. Det kräver både mod och engagemang.

Avslutningsvis betonar Kurt att utan Göranssonska fonderna och sponsorerna hade Framsteget inte varit möjligt.

Matchguide och skaderapport inför tisdagens superettanpremiär mot Oddevold.
Den andra omgången i Elitettan slutade i ännu en tung uddamålsförlust för Sandvikens IF, som föll borta mot Trelleborgs FF. Precis som i premiären blev det en jämn tillställning där marginalerna inte var på Rödvästarnas sida.
Matchguide, skaderapport och publikinformation inför lördagens bortamatch mot Trelleborg i Elitettan.
Sedan vi första gången presenterade våra tankar om en ny fotbollsarena för kommunens beslutsfattare år 2022 har vi medvetet valt att hålla en låg offentlig profil. Nu anser vi att tiden är inne för att öppet redogöra för vår ståndpunkt, då läget är akut om vi ska kunna fortsätta bedriva elitfotboll i Sandviken.
Vill du utvecklas i en miljö som formar framtidens elitfotbollsspelare? Vi kommer att bedriva tre öppna träningar för spelare som är intresserade av att ansluta till vårt P-16.
Nu har du chansen att lägga vantarna på äkta matchanvända bortatröjor från Superettan-säsongen 2025 och försäsongen 2026. Det här är inte bara en tröja – det är ett unikt samlarobjekt med äkta klubbkänsla.