Zabrina Koont firades för 100 matcher

I samband med damernas match mot Brage i söndags hade vi äran att uppmärksamma Zabrina Koont, som nyligen gjorde sin 100:e match i Sandvikens IF:s damlag.

Zabrina Koont kom till SIF från Älvsjö AIK i juli 2021 och gjorde sin debut i en cupmatch mot BK30 på Sportvallen i Kungsgården.

Vi säger stort tack till ”Zabbe” för hennes insatser i SIF så här långt, och ser fram emot det som komma skall.

Spelschemat för herrarna i Svenska Cupens gruppspel är nu spikat och Sandvikens IF spelar som följer.
Vi kan nu presentera ledarstaben i vårt damlag för säsongen 2026.
SIF-fostrade årsundatjejen Sonia Folkesson stannar i Sandvikens IF. 18-åringen, som gjorde debut i Division 1 redan som 14-åring, har skrivit på ett nytt ettårsavtal.
Vi välkomnar årets första nyförvärv till damlaget. Anfallaren Florence Onyinye Okoli ansluter till Sandvikens IF från IFK Värnamo.
Herrlagets assisterande tränare Thomas Stewart, massör Camilla Knief och naprapat Viktor Nilsen lämnar föreningen nu när säsongen tagit slut.
Vi är glada att meddela att Mohammed Mahammed stannar i SIF. Östgöten, som kom till föreningen inför säsongen 2024, har skrivit på ett nytt ettårsavtal.