Oavgjort i jämn träningsmatch mot Örebro

Damernas träningsmatch mot seriekonkurrenten Örebro SK slutade 1-1, efter mål av Janina Bramberg.
– Vi får mer och mer träff på våra relationer på planen och vi orkar jobba hårt i försvarsspelet under hela matchen, sammanfattar tränare Niclas Kollgård. 

Damernas träningsmatch borta mot seriekonkurrenten Örebro SK under lördagen blev en jämn uppgörelse, men där SIF till slut kanske var närmast segern.

Båda målen föll i den andra halvleken. Hemmalaget tog ledningen efter ett försvarsmisstag och SIF kvitterade senare genom Janina Bramberg som gjorde sitt första mål för rödvitt.

Tränare Niclas Kollgård sammanfattar:
– Vi åker hem till Sandviken idag med en bra insats i benen. Vi får mer och mer träff på våra relationer på planen och vi orkar jobba hårt i försvarsspelet under hela matchen.
– Vi skapar lägen till att vinna matchen men vi lägger såklart främst fokus på att vi ser progression i allt och att vi blir bättre för varje vecka som går.

Härnäst väntar träningsmatch borta mot allsvenska nykomlingarna Eskilstuna United nu på lördag.

Älskad av vissa. Avskydd av andra. Få tröjor har väckt så starka känslor som de grå från försäsongen 2025. Oavsett vilken sida du stod på […]

Herrarna tog tre mycket viktiga poäng när laget besegrade GIF Sundsvall med 3–0 på bortaplan under lördagen. Segern kom i ett läge där klubben haft en turbulent vecka bakom sig,
Sandvikens IF spelade 0–0 hemma mot Jitex i Elitettans åttonde omgång. Resultatet innebar inte bara säsongens första hållna nolla utan också lagets andra poäng i årets seriespel.
Alan Carleton är ännu en gång uttagen till landskamper med USA:s U21-landslag.
Matchintervjun presenteras av Handelsbanken i Sandviken.
Läsning inför damernas hemmamatch mot Jitex.