Taulant Parallangaj till AFC Eskilstuna

Sandvikens IF och Ettan-laget AFC Eskilstuna är överens om en övergång för Taulant Parallangaj.

Taulant kom till SIF från Halmstad inför säsongen 2024 och sedan dess har det blivit fem inhopp i Superettan för mittbacken.

Vi tackar Taulant för tiden hos oss och önskar lycka till i framtiden.

Taulant:
– Jag vill tacka alla för den här tiden. Det varit lite bakslag för mig men det har också varit en lärorik tid.

Läsning inför lördagens bortamatch mot Varberg.
På söndag avslutar damerna sin säsong med hemmamatch mot Djursholm 14:00. Seriesegern är redan klar, och vi hoppas att så många som möjligt kommer och hyllar vårt fantastiska lag! Det vill Sandvikens kommun också, och därför kliver man in och ser till att det är fri entré för alla.
Föreningslivets kraft är större än många tror – inte minst när företag kliver in och tar aktivt ansvar för att bygga ett bättre samhälle. Ett av de företag som går i bräschen är ICA Maxi i Sandviken, en mångårig partner till Sandvikens IF och vår sociala verksamhet Framsteget.
Ska man stänga en serie kan man lika gärna göra det ordentligt. Damerna vann över Heffnersklubban med hela 8-0 under lördagen och är nu klara för spel i Elitettan 2026.
Damerna är klara för Elitettan efter en 8-0-seger borta mot Heffnersklubban. Kom och fira med laget på Mulligans ikväll lördag med start 19:00!
Truppen till lördagens match mot Heffnersklubban.