Det var rekordpublik och fest på läktarna när damerna tog emot Gefle i fredagens derby på Jernvallen.
Men någon rödvit fest efter matchen blev det inte, efter att gästerna vunnit med matchens enda mål.
1 346 åskådare hade tagit sig till Jernvallen under fredagskvällen för att se derbyt och toppmötet i Division 1 Norra mellan Sandvikens IF och Gefle. Förutsättningarna inför matchen var glasklara: en rödvit poäng skulle innebära serieseger och uppflyttning till Elitettan.
Men gästande Gefle hade inga som helst planer på att låta SIF fira den här kvällen, utan gick som alltid ut med kraft, fart och hög intensitet. Gästerna var klart bättre i den första halvleken men ställningen var 0-0 i paus.
Det skulle dock bara dröja fem minuter in i den andra halvleken innan Gefle tog ledningen på en hörna. Därefter tog hemmalaget successivt över alltmer och den sista kvarten var det ett rejält rödvitt övertag och man skapade massvis av chanser. Gästerna vägrade dock ge sig och höll 0-1 hela vägen till slutsignalen ljöd.
Nu är gapet mellan lagen bara fyra poäng med två omgångar kvar att spela. SIF har dock överlägsen målskillnad så högst sannolikt räcker det med två poäng mot Heffnersklubban och Djursholm för att seriesegern ska vara i hamn.
Sandvikens IF – Gefle IF 0-1 (0-0)
Målet: 0-1 (51) Alicia Dahlgren
Startelvan:
Jenny Wahlén – Sanna Berglund, Zabrina Koont, Mimmi Sellström, Janina Bramberg – Johanna Husbom, Ella Wiström, Wilma Näslund, Karin Winka – Maja Alvin, Lova Andersson