Mållöst i svängig match mot Kalmar

Det blev en poäng var och en helt okej start på Superettan 2025 i lördagens seriepremiär mot Kalmar FF.
Matchen slutade 0-0, men inte utan att det fanns chanser för bägge lagen.

Det var fantastisk premiärstämning och gott om folk från både Sandviken och Kalmar när Superettan 2025 sparkades igång på Jernvallen under lördagen.

Matchen var fartfylld redan från start och det var tydligt att det var två lag som båda hade tre poäng i tankarna.

Rödvästarna hade övertaget i den första halvleken och borde nog haft ledningen med ett eller två mål i paus. De hetaste chanserna från Oscar Sjöstrand som träffade insidan av stolpen och William Thellsson som i ett friläge fick se sitt skott räddat av målvakten.

Under den andra halvlekens första 30 minuter var matchbilden dock den motsatta och Kalmar låg på ordentligt för ett ledningsmål och radade bland annat upp massvis av hörnor.

I matchens slutskede skulle det dock svänga igen och det var SIF som var närmast ledningsmålet. Allt sammantaget ett rättvist resultat och en godkänd start på säsongen.

– Alltid tudelat när man inte vinner, men jag tycker vi gör en helt okej prestation. En poäng är godkänt, men man vill alltid ha tre, sammanfattade mittbacken Olle Samuelsson efter matchen.

Nästa match för herrarna spelas borta mot Helsingborg på lördag.

 

Rödvita startelvan:

Hannes Sveijer – Linus Tagesson, Emil Engqvist, Olle Samuelsson, Mamadou Kouyate – Daniel Söderberg – Moonga Simba, William Thellsson, Filip Olsson, Oscar Sjöstrand – Kim Käck Oforde

Sandvikens IF är glada att meddela att IPCO förlänger sitt avtal som Guldpartner i ytterligare två år.
Folke Ledin, känd sandvikenprofil och tidigare ordförande för Sandvikens IF i 17 år, har gått bort 99 år gammal. Vi kommer att hylla och minnas Folke i samband med vår hemmamatch mot Varberg den 31 maj.
18-årige målvakten Adrian Persson skriver på ett ungdomsavtal med Sandvikens IF. Avtalet sträcker sig över säsongen 2026 och innebär att han blir tillgänglig för spel i SIF Herr, SIF P19 och i SAIK:s Division 3-lag.
Ikväll spelar damerna DM-semifinal mot Gefle IF hemma på Jernvallen. Vi sänder matchen.
I torsdags drog årets upplaga av Mini-SIF igång – vår härliga fotbollsskola för de allra minsta. Det var full fart på Jernvallen när omkring 150 barn i åldrarna 4–6 år snörade på sig skorna och tog sina allra första kliv ut på fotbollsplanen.
De senaste resultaten för våra äldre ungdomslag.