Gefle IF – Sandvikens IF
Division 1 Norra omgång 12
Torsdag 19 juni 19:00
Gavlevallen
Motståndet
Grannarna från öst ligger ett år efter sin uttalade plan om att man skulle vara i Elitettan 2025, och mot bakgrund av den målsättningen måste förra säsongen ses som ett rejält misslyckande då man slutade på tredje plats, hela 14 poäng bakom Team TG som fixade uppflyttningen.
Till i år har GIF värvat en hel del – både internationellt och nationellt – för att utmana om topplatserna. Bland andra den finska målvakten Elin Gripenberg som man plockade från Elitettan och den duktiga mittfältaren Litéa Karlsson från IFK Östersund.
Efter elva omgångar ligger GIF tvåa i tabellen, fem poäng bakom SIF. På de fem senaste matcherna har man tagit nio poäng via segrar mot Djursholm och Bergnäset, samt kryss mot Sollentuna, IFK Östersund och IFK Lidingö.
Rödvita formen
Sex raka segrar i seriespelet, sju om man räknar med DM och har inte släppt in något mål på de tre senaste matcherna. Har efter elva matcher i serien ännu inte förlorat och har bara tappat poäng i två.
Tidigare möten
SIF och Gefle har en rik derbyhistoria tillsammans, och en historia där Rödvästarna har ett stort övertag. Senast att vinna är dock Gefle som i maj i fjol tog sin första derbyseger i seriespel någonsin. När lagen möttes på Gavlevallen i oktober slutade matchen 3-3.
Lagen möttes även i DM-semifinal i för en dryg månad sedan och då vann SIF med 4-1.
I seriespelet har SIF och GIF mötts 14 gånger. SIF har vunnit åtta, GIF har vunnit en och fem har slutat oavgjort.
Mimmi Sellström firar sitt mål i matchen mot GIF i oktober 2024.
Kollgårds tankar:
– Äntligen dags för match igen. Det var alldeles för många dagar sedan sist. Derby i all ära men det är fortfarande tre poäng som vi ska spela om. Det är match redan på söndag igen och även där är det tre poäng som det ska spelas om, så det gäller för oss först och främst att tänka till och vara smarta kring dessa båda matcher hur vi tar oss an dem.
– Själva matchen mot Gefle vill vi gärna se att vi kan sätta matchbilden i. Förra året hamnade vi i ett skede där Gefle fick matcherna precis dit de ville så det ska vi göra allt vi kan för att ändra på.
– Vi hoppas på många supportrar på plats som ger oss stödet som vi behöver för att ta med oss alla poäng hem till Sandviken igen.
Övrigt + publikinformation
Matchen sänds som alltid av Arbetarbladet och Gefle Dagblad. Se den här.
Bortastå på Gavlevallen kommer att vara öppen för våra supportrar.
Entré betalas på plats med Swish.
Bortavärd: