Inför bortamatchen mot Landskrona

Landskrona BoIS – Sandvikens IF
Superettan, omgång 26
Lördag 10 oktober 13:00
Landskrona IP

Motståndet
Landskrona är i riktigt fin form (tvåa i Superettans formtabell) med tio poäng på de fem senaste matcherna, och man är i högsta grad med i kampen om topp fyra-platserna. Ligger idag femma på 40 poäng, tre fler än sjätteplacerade SIF.

Kommer senast från en 4-1-seger borta mot Nordic United.

Rödvita formen
Stod för en riktigt härlig vändning hemma mot Örebro senast, då man hämtade upp ett 0-2-underläge till en 4-2-seger. Har tagit åtta poäng på de fem senaste matcherna via segrar mot Örebro och Helsingborg, kryss mot Brage och Norrby samt förlust mot Oddevold.

Tidigare möten

Klart övertag för Landskrona sedan lagen hamnade i samma serie 2024.

BoIS har vunnit fyra av fem matcher i Superettan (varav tre har varit 1-0-segrar) och den enda rödvita segern kom i hemmamatchen på Jernvallen 2024. Målen då av Calvin Kabuye och Oscar Sjöstrand.

Senaste mötet var på Jernvallen den 24 maj och då vann Landskrona med 1-0, trots att man spelat med tio man i hela den andra halvleken.

Möttes även i Svenska Cupen i våras, då vann Landskrona med 3-2.

Motståndarprofilen

Vänsterbacken Gustaf Westström har varit en av Landskronas allra bästa spelare i år och för det belönades han även med en plats i U21-landslagets EM-kvaltrupp nu under landslagsuppehållet.

Westström, som hittills gjort fyra mål och en assist för Landskrona i år, gjorde landslagsdebut när han byttes in i den 75:e minuten mot Nordmakedonien.

Tolles tankar:

Om att äntligen få komma igång med seriespelet igen:
– Jättehärligt, det känns som en evighet sedan vi spelade fotboll.
– Hela truppen har tränat på bra och vi är alla sugna på att sätta igång och tävla igen.

Om hur skönt det var att vinna sista matchen innan uppehållet:
– Det var jätteviktigt. Både att vi kunde göra fyra mål och att vi fick vända inför vår hemmapublik. Det är skönt att ha med oss i bagaget att vi kan vända matcher, och även kul för oss att få göra lite omställningsmål också. Vi har slitit lite med det och nu har vi kunnat börja addera det mer och mer.

Om Landskrona som motståndare och nycklarna till seger:
– Det är ett bra lag som har vunnit mycket på slutet och de är väldigt bra på hemmaplan. De påminner om oss spelmässigt och det är alltid intressant när två lag med liknande spelsätt möter varandra.
– Jag tror det blir viktigt för oss att vi kan hantera deras presspel och inte fastna i det hela tiden. Där brukar de vara väldigt aggressiva, särskilt på hemmaplan.

Skadeläget:

Oskar Löfström – Framsida lår – Rehabilitering i gym samt anpassad planträning

Adam Kiani – Knä – Rehabilitering i gym samt anpassad planträning

Viggo van der Laan – Knä – Rehabilitering i gym samt anpassad planträning

Anomnachi Chidi  – Åter i lagträning men ej uttagningsbar

Christian Wagner – Ljumske – Anpassad träning efter behandling

Yabets Yaya – Ljumske – inväntar vidare medicinsk bedömning

Övrigt/publikinformation

Om du inte är på plats så ser du matchen här

Truppen:
Hannes Sveijer
Otto Lindell
Gustav Thörn
Nino Geiger
Liam Vabö
Johan Arvidsson
Karl Bohm
Victor Backman
Alan Carleton
Isac Lindholm
Mohammed Mahammed
Fabian Andersson
Sadat Abubakari
Wilhelm Nilsson
Chris Rogers
Nicholas Vainio
Daniel Bergman
Kasper Harletun
Linus Tagesson
Ilias Sangare

Bortavärd:

Matchguide och skaderapport inför lördagens bortamatch mot Landskrona.
De nya SIF-mössorna är här! Bär Sveriges snyggaste klubbmärke på huvudet - hela vintern!
De senaste resultaten för våra äldre ungdomslag.
Sandvikens IF Fotbollsakademi bjuder in spelare födda 2012 till öppna träningar.
Det blev en tung eftermiddag för damerna som föll med 7–0 mot KIF Örebro. Förlusten var den tredje raka i Elitettan.
Läsning inför damernas bortamatch mot KIF Örebro.