Den 15 augusti är det dags för en riktig fotbollsfest när Sandvikens IF tar emot IFK Norrköping på Jernvallen. Gör det till en heldag med förfest i Trebo, match på Jernvallen och sedan åter till Hotel Hedåsen på kvällen för säsongsavslutningen av Sommar i Trebo.
Festen startar redan 13:00
Matchen sparkas igång klockan 17:00, men redan från 13:00 drar Fotbollsfesten igång ute på Hotel Hedåsen i Trebo. Under dagen väntar:
- Tränar- och spelarintervjuer
- Quiz och aktiviteter
- Trubadur och underhållning
- Mat och dryck
- Härlig gemenskap inför matchen
Aktiviteterna i Trebo avslutas klockan 16:00 då vi tillsammans marscherar mot arenan för att ladda upp inför avspark. Efter matchen blir det sedan säsongsavslutning för Sommar i Trebo.
Vi kommer även med en blinkning till historien då det var mot just IFK Norrköping som publikrekordet på Jernvallen sattes 1957 då fantastiska 20 088 åskådare kom och såg lagen spela 2-2. Nu vill vi tillsammans slå den publiksiffran – men anpassat efter dagens publiknivåer. Målsättningen för årets upplaga av rekordmatchen är därför 2 288 åskådare på plats!
Entré och biljetter
Alla som har:
- matchbiljett
- säsongskort
- eller biljett till kvällens säsongsavslutning av Sommar i Trebo
går in gratis på Fotbollsfesten.
För dig som endast vill besöka Treboområdet utan matchbiljett kostar inträdet 50 kronor och betalas på plats.
Biljetter till Sommar i Trebo köps här
Mat och erbjudanden
Lunchbuffé inklusive alkoholfri måltidsdryck erbjuds för 149 kronor.
Dessutom får de 50 första besökarna i Trebo en gratis giveaway.
Företagspaket
Företagspaket och partnerlösningar bokas genom Sandvikens IF:s marknadsavdelning på [email protected]
Välkommen till en dag fylld av fotboll, historia, gemenskap och feststämning – tillsammans jagar vi ett nytt publikrekord på Jernvallen!
Biljetter till matchen släpps tidigt på måndag morgon.