Välkommen Oskar Löfström

Vi välkomnar 21-årige Oskar Löfström till Sandvikens IF.
Oskar kommer till oss från Ettan-laget Sollentuna, där han spelat nästan varenda minut sedan säsongsstarten 2024.
– Det här känns jättebra. Jättekul att komma till Sandviken, säger Oskar.

21-årige Oskar Löfström har Jarlabergs IF som moderklubb och har även varit i Boo FF innan han gick till Djurgårdens akademi. Där hade han fyra framgångsrika säsonger som kröntes med segern i Ligacupen för P19 2023 där Oskar fick lyfta pokalen som lagkapten.

Inför säsongen 2024 gick han till Sollentuna i Ettan Norra och där har han fått stort förtroende, minst sagt. Sedan han kom till klubben har Oskar startat 45 raka matcher i seriespelet, och bara blivit utbytt fyra gånger. Ligan har även uppmärksammat Oskar som den talang som fått allra mest speltid i Ettan.

Efter en och en halv säsong i Sollentuna kommer nu Oskar till Sandvikens IF. Han har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över 2028.
– Det här känns jättebra. Jättekul att komma till Sandviken, säger Oskar.
– Sandviken spelar en attraktiv fotboll där man kontrollerar mycket av matcherna och det tror jag kommer passa mig bra, jag trivs med att ha mycket boll.

Hur skulle du beskriva dig själv som spelare?
– Jag är i grunden en central mittfältare, men jag är flexibel och kan spela på flera olika positioner, säger Oskar som även spelat som både vänsterback och mittback.
– Jag är bolltrygg, jobbar hårt, är duktig i en-mot-en-spelet och har en fin högerfot.

Och det här med att du lyckats starta varenda match i en och en halv säsong. Vad är hemligheten bakom det?
– Först och främst handlar det om att ta hand om kroppen hela tiden med mat, sömn och att förbereda sig väl. Det skapar goda förutsättningar för att prestera på planen också.

Eldar Abdulic om Oskar Löfström:
– Oskar är en mångsidig spelare som kan spela som central mittfältare och på flera positioner i försvaret.
– Han är en skicklig passningsspelare i både det korta och långa spelet, samt besitter en bra fysik och duellstyrka.

Varmt välkommen till Sandvikens IF, Oskar!

Nyheten presenteras av:

Nyheten presenteras av Handelsbanken i Sandviken
Sandvikens IF är stolta över att presentera Thomas Lagerlöf som ny huvudtränare för vårt herrlag. 54-åringen, med nästan 300 allsvenska matcher och två SM-guld som spelare och ett SM-guld som tränare i Djurgården på meritlistan, tar över från och med sommaruppehållet.
Sandvikens IF bjuder in till presskonferens på kansliet på Solbergsvägen 2 idag 12:30. Herrlagets nye huvudtränare kommer att presenteras.
Nyheten presenteras av Handelsbanken i Sandviken
Filip Norell tar över huvudansvaret för Sandvikens IF:s damlag. Filip, som har sju år bakom sig som ledare i föreningen och fyra som spelare, tar nu för första gången över huvudansvaret för ett av våra representationslag.
De senaste resultaten för våra äldre ungdomslag.