Välkommen Filip Olsson

Vi hälsar 25-årige mittfältaren Filip Olsson välkommen till Sandvikens IF.

Filip kommer till oss på ett lån från allsvenska Sirius fram till sommaruppehållet.

– Det känns riktigt roligt. Det här är en bra lösning både för mig och för Sandviken, säger Filip.

Filip Olsson är fostrad i Landskrona BoIS och spelade seniorfotboll i klubben först i Ettan säsongerna 2019 och 2020, och när BoIS var tillbaka i Superettan 2021 var han en av stöttepelarna i laget med 22 starter i seriespelet. Det gav honom en flytt till Sirius där han hittills hunnit med 34 allsvenska matcher, en siffra som förstås varit mycket högre om han inte drabbats av en allvarlig knäskada 2022.

Nu kommer Filip till oss i Sandvikens IF på lån och förstärker vårt lag fram till sommaren.

– Det känns riktigt roligt. Det är en bra möjlighet för mig och bra för Sandviken att få lite hjälp med tanke på skadorna, säger Filip.

 

Vad vet du om SIF?

– Jag har kollat rätt mycket matcher med Sandviken faktiskt, på grund av Felix Jakobsson. Vi spelade båda i Landskrona tillsammans under ungdomsåren och sedan tillsammans med Eslöv i Division 3.

– Jag snackade med honom när det här blev aktuellt och han hade bara positivt att säga om Sandviken. En familjär klubb med en bra sammanhållning och där alla bidrar med sitt, säger Filip.

 

Vad hoppas du kunna bidra med i SIF?

– Jag hppas kunna hjälpa lite i det offensiva, både med poäng och med löpningar och riva upp motståndet lite.

– Jag vet att Sandviken är ett lag som spelar på sitt sätt och oftast löser speluppbyggnaden, men efter det kan det bli svårt att skapa chanser när lag blir låga. Där hoppas jag kunna hjälpa till.

 

Eldar Abdulic:

– Filip är en mittfältare som har sina främsta egenskaper i spelet med boll. Han har ett bra skott, är skicklig på att driva med boll, kan löpa iväg i djupled och är skicklig på fasta situationer med en bra stöt på bollen.

– Han är en spelare med erfarenhet av både Allsvenskan och Superettan. Det kommer att bli intressant att se vad han kommer att bidra med i vår miljö men också att se hur han kommer att utvecklas hos oss.

 

Välkommen Filip!

 

Sandvikens IF säger tack till Sirius för ett gott samarbete.

Laget som ledarstaben tagit ut till lördagens match.
Matchguide inför Sandvikens IF - Umeå FC i Superettans omgång 7.
I dag är det Fotbollströjefredag, Barncancerfondens initiativ för att stödja barn och familjer som drabbats av Barncancer. Sandvikens IF är förstås med och uppmanar alla våra supportrar att vara det också.
En titt på de senaste resultaten för våra äldre ungdomslag.
För andra året i rad samverkar Sandvikens IF - Framsteget med Rädda Barnen och deras verksamhet Mötesplats för Barn och Unga på Nya Bruket.
Damerna hänger med i toppen av Division 1 Norra, men för andra gången på fem matcher åkte man på lördagen på ett poängtapp mot ett lag från de lägre delarna av tabellen.