Tack Martin, John och Dala

Innan avspark i lördags hade vi äran att tacka av tre SIF:are som alla spelat stora roller i att ta föreningen och laget dit vi är idag.

Jens ”Dala” Dahlqvist gjorde först avtryck som spelare i Sandvikens IF då han i åtta säsonger styrde mittfältet med sin känsliga vänsterfot. Därefter har han varit klubben trogen som uppskattad och kunnig assisterande tränare med ett härligt temperament och hjärta för rödvitt.

John Junior Igbarumah är vår oförglömlige artist som under totalt sju säsonger charmade jernvallenpubliken och skrämde slag på motståndare. Med totalt över 150 matcher, 71 mål och och en plats i den framröstade Drömelvan är han inskriven i historieböckerna som en av de stora spelarna i SIF genom tiderna.

Martin Springfeldt spelade fyra säsonger i Sandvikens IF och hans säsong 2023, när vi äntligen tog steget upp i Superettan, kommer att leva länge i det rödvita minnet. Eller vad sägs om otroliga sju mål och 17 assist?

Vi tackar Dala, John och Martin för allt de gjort för Sandvikens IF och önskar all lycka i det framtiden har att erbjuda.

SIF:arna Selma Engberg, Rebecka Jemt, Lucia Eliasson, Finan Michaele Tewelde, Vilde Sæterbø och Ludvig Wanhatalo är uttagna till NaFu-läger i Mora den 29-30 maj! NaFU-lägret […]

Sommarcamp 2026 med Ekkono Coaching – För dig som vill ta nästa steg i din fotbollsutveckling!
Den 29 maj är det Fotbollströjefredag och hela fotbollssverige kraftsamlar!
Söndagens matchvärd Kanalkiosken bjuder på en tävling utöver det vanliga – chansen att vinna en pizza om dagen i ett helt år!
I dag lottades den andra omgången av herrarnas Svenska Cupen och det står klart att Sandvikens IF kommer att möta vinnaren av IF Eker Örebro (Division 2 Södra Svealand) och Ettan-laget IF Karlstad Fotboll som möts i den första omgången.
Efter förra succésläppet är det dags igen. På söndag släpper vi en ny exklusiv keps tillsammans med Hatstore - och även den här gången gäller det att vara snabb.