Tack Martin, John och Dala

Innan avspark i lördags hade vi äran att tacka av tre SIF:are som alla spelat stora roller i att ta föreningen och laget dit vi är idag.

Jens ”Dala” Dahlqvist gjorde först avtryck som spelare i Sandvikens IF då han i åtta säsonger styrde mittfältet med sin känsliga vänsterfot. Därefter har han varit klubben trogen som uppskattad och kunnig assisterande tränare med ett härligt temperament och hjärta för rödvitt.

John Junior Igbarumah är vår oförglömlige artist som under totalt sju säsonger charmade jernvallenpubliken och skrämde slag på motståndare. Med totalt över 150 matcher, 71 mål och och en plats i den framröstade Drömelvan är han inskriven i historieböckerna som en av de stora spelarna i SIF genom tiderna.

Martin Springfeldt spelade fyra säsonger i Sandvikens IF och hans säsong 2023, när vi äntligen tog steget upp i Superettan, kommer att leva länge i det rödvita minnet. Eller vad sägs om otroliga sju mål och 17 assist?

Vi tackar Dala, John och Martin för allt de gjort för Sandvikens IF och önskar all lycka i det framtiden har att erbjuda.

Truppen till herrarnas säsongsavslutning mot Östersund.
Läsning inför lördagens match mot Östersund.
Efter tre och ett halvt år som huvudtränare lämnar Eldar Abdulic Sandvikens IF. Lördagens match mot Östersund blir hans sista.
Sandvikens IF spelar i Superettan även 2026. Det kan vi slå fast efter lördagens 2-1-seger borta mot Umeå.
Truppen till herrarnas bortamatch mot Umeå.
Läsning inför lördagens hemmamatch mot Utsikten.