Sandvikens IF sörjer Folke Ledin

Folke Ledin, känd sandvikenprofil och tidigare ordförande för Sandvikens IF i 17 år, har lämnat oss vid en ålder av 99 år.
Vi kommer att hylla och minnas Folke i samband med vår hemmamatch mot Varberg den 31 maj.
– Han följde SIF hela vägen in i slutet, berättar vännen Gunnar Häggström.

Sandvikens IF sörjer en av sina största. Folke Ledin, ordförande i Sandvikens IF i 17 år över två sejourer, somnade in förra måndagen, 99 år gammal.

Under sina år som ordförande var Folke en drivande kraft bakom mycket av det som är Sandvikens IF i dag. Hans hjärta bankade också för SIF hela vägen till slutet, berättar vännen Gunnar Häggström som träffade Folke varje vecka för att se Rödvästarna spela match.
– Han orkade inte åka ner på Jernvallen på slutet men vi var ett gäng som alltid samlades hemma hos honom på Kanalgården och såg varje match tillsammans. 

Vad tyckte han om föreningens framfart på slutet?
– Han var ledsen över att han aldrig fick se herrlaget gå upp i Allsvenskan igen. Men klart han tyckte det varit en härlig resa de senaste åren. Han fick vara med om spänningen när vi låg i toppen och hade chansen förra säsongen, då var han väldigt uppåt.

Extra stor vikt lade Folke på matcherna mot rivalerna från öst.
– Allra viktigast för honom var att vi slog Gefle. Vann vi över dem så var alla andra bekymmer som bortblåsta. Han var väldigt glad efter 4-0-derbyt i somras.

Men inte bara herrlaget var av intresse för Folke, han höll även koll på damlaget och gladdes med varje seger.
– Det kanske var allra mest jag som höll på koll på damerna, eftersom min dotter spelat där och jag själv varit aktiv som ledare. Men Folke var alltid intresserad och fick rapporter av mig.

Den sista matchen Folke hann se var den mot Landskrona den 26 april.
– Tråkigt att avsluta med en förlust, men han fick vara med om mycket roligt på vägen, sammanfattar Gunnar.

Våra tankar går till Folkes nära och kära.

Sandvikens IF kommer att minnas Folke Ledin med en tyst minut i samband med matchen mot Varberg den 31 maj.

Foto:
Ing-Marie Sjödin

Vi välkomnar årets första nyförvärv till damlaget. Anfallaren Florence Onyinye Okoli ansluter till Sandvikens IF från IFK Värnamo.
Herrlagets assisterande tränare Thomas Stewart, massör Camilla Knief och naprapat Viktor Nilsen lämnar föreningen nu när säsongen tagit slut.
Vi är glada att meddela att Mohammed Mahammed stannar i SIF. Östgöten, som kom till föreningen inför säsongen 2024, har skrivit på ett nytt ettårsavtal.
Vi söker en tränare till en kombinerad roll som assisterande tränare i herrlaget och instruktör i P19.
Älskar du att skapa snabb, smart och underhållande content som får folk att stanna i flödet? Har du koll på de senaste trenderna på TikTok, Reels och Shorts – och dessutom modet att testa egna idéer? Då kanske du är den vi letar efter!
Fredag 28 november hölls den årliga SIF-galan på Bolaget, Folkets hus och då delades det ut priser till de som stått för extraordinära insatser under säsongen. Här är alla vinnarna.