Sandvikens IF och Sponsorkonsulterna i nytt samarbete

Sandvikens IF fortsätter att utveckla föreningen både på och utanför planen. För att stärka klubbens långsiktiga tillväxt satsar vi nu på ett fördjupat samarbete med Sponsorkonsulterna – ett partnerskap som ska bidra till ökad kommersiell kraft, starkare nätverk, nya produkter, tjänster och nya möjligheter för både föreningen och våra supportrar.

Genom partnerskapet får föreningen bättre förutsättningar att utveckla sitt varumärke, skapa fler kommersiella möjligheter och bygga relationer med företag och samarbetspartners i forum som skapar mervärde för hela den rödvita familjen.

Det här är inte bara ett kortsiktigt stöd, det är en viktig pusselbit i att säkra framtida förutsättningar för SIF och stärka föreningens roll i regionen.

Anders Eriksson, klubbchef Sandvikens IF:
– Vi ser detta som ett steg i att stärka oss ytterligare som förening och med ett partnerskap som bygger på en gemensam målsättning att skapa en långsiktighet gällande intäkter och relationer med företag. Vårt upplägg med Sponsorkonsulterna kommer att bredda vår produktportfölj och sprida vårt varumärke vilket är ett led i att vara en betydande partner i vår region men även nationellt. Vi kommer jobba tajt tillsammans och se SK som en del av vår säljorganisation. Vi är övertygad om att detta kommer skapa bra förutsättningar för våra verksamheter inom SIF över tid.

Sponsorkonsulterna grundades 2008 och har sin bas i Västerås. Idag arbetar företaget med 18 klubbar i fem olika sporter, där fotboll numera är en växande del av verksamheten. Företaget har etablerade kontor i Västerås, Hälsingland, Finspång och därmed närvaro i SIF:s närhet. SPK har ambition att bli bättre och bredare i sina samarbeten inte minst med SIF.

Sponsorkonsulterna är idag 15 anställda och fortsätter expandera i takt med att fler klubbar ansluter sig.

Företaget har även ett nära samarbete med Samm Sports, som med sin kompletterande inriktning bidrar till ytterligare kompetens och stöd i utvecklingsarbetet på en strategisk nivå.

Per Westrup, delägare Sponsorkonsulterna:
– Vi ser mycket fram emot samarbetet med SIF. Det är en förening med stark identitet, stor potential och höga ambitioner. Att få vara med och bidra till den kommersiella utvecklingen och ev andra delar känns både inspirerande och viktigt för oss, säger Per.

 Michael Campese, delägare Sponsorkonsulterna:
– Viljan att utvecklas är viktig för oss. Ambitionen, potentialen, närheten och samarbetsklimatet i våra samarbeten är det som betyder mest, och där vill vi vara bästa möjliga partner och i detta fall stötta SIF på sin resa både på och utanför planerna. Vi tackar för förtroendet och ser framemot detta!

Sandvikens IF hälsar Sponsorkonsulterna varmt välkomna som strategisk samarbetspartner.

LF Gävleborg stärker sitt engagemang i Sandvikens IF och Framsteget för att utveckla det sociala arbetet för barn och unga. Det ökade stödet ger bland annat bättre förutsättningar för Nattfotbollen – en verksamhet som varje helg samlar hundratals ungdomar i trygga miljöer.
Från och med i år sänds Superettan på TV4 Play och om du tecknar ett abonnemang (Sport eller Total) genom vår kampanjsida får du ett rabatterat pris, samtidigt som 300 kronor tillfaller Sandvikens IF.
Fyra mål framåt, fyra mål bakåt. En vinst och en förlust. Det blev herrarnas facit från helgens båda matcher mot Brage och Enköping.
Damerna hade tufft motstånd när IK Uppsala, nykomlingar i Damallsvenskan, kom till Jernvallen för årets första träningsmatch i lördags. Och de rödvita stod för en fullt godkänd insats trots förlust med 0-2.
Snack med Christian Wagner efter segern mot Enköping.
Intervju med Zabrina Koont efter matchen mot IK Uppsala