Sandvikens IF kan glädjande nog presentera ett rekordresultat på över 7 miljoner kronor för 2025, och det egna kapitalet mer än fördubblas till drygt 13 miljoner kronor.
Men samtidigt finns det utmaningar att ta i beaktning.
Sandvikens IF kan för andra året i rad se tillbaka på ett finansiellt rekordår. Slutresultatet för 2025 landar på 7,1 miljoner kronor och det egna kapitalet mer än fördubblas från drygt sex miljoner till 13,2 miljoner kronor.
Men det finns också utmaningar att ta tag i. Det ekonomiska resultatet räddas av ett transfernetto på 11,5 miljoner kronor. Driftsnettot däremot, det vill säga vad verksamheten har kostat, är på minus 4,5 miljoner kronor.
– Vi är både nöjda och missnöjda med årets resultat. Vi är så klart mycket nöjda och stolta med att vi som liten förening utvecklat och levererat spelare till Allsvenskan och motsvarande nivå utomlands vilket också genererat spelarförsäljningar på över 14 miljoner och då har vi också räknat av vidareförsäljning till andra klubbar. Samtidigt ser vi allvarligt på att vi för första gången i modern tid har ett så stort driftsunderskott, sammanfattar ordförande Peter Svensson.
Vad är det som ligger bakom det negativa driftsnettot?
– Det är en kombination av flera saker. Tillfälliga investeringar i vår verksamhet, minskade marknadsintäkter jämfört med budget och att vi på grund av skador och spelarförsäljningar fått göra kortsiktiga investeringar i spelartruppen och en större spelartrupp för herrlaget än beräknat.
Vad väntar under 2026?
– Vi har för första gången i föreningens historia budgeterat med ett driftsunderskott, ca -1,8 miljoner. Det finns vissa utmaningar i att nå den siffran men det finns också möjligheter att nå ett bättre driftsresultat där vår största utmaning är att få mer publik och högre publikintäkter vilket är svårt på vår nuvarande arena.
– Vi går också in i 2026 med vetskapen om att vi kommer göra investeringar i spelartruppen med spelarköp på ca 2,5 miljoner som inte finns budgeterat. Samtidigt så ser vi också att prognosen för spelarförsäljningar för 2026 ser ut att landa omkring 4,2 miljoner. Det avser vidareförsäljning av Herman Johansson, Mohammad Alsalkhadi samt potentiella bonusar för Oscar Sjöstrand, Olle Samuelsson och Ludwig Malachowski Thorell.
– Det egna kapitalet ger oss trygghet framåt och möjlighet att fortsätta att växa och utvecklas som förening på alla plan, sammanfattar ordförande Peter Svensson.