Mimmi Sellström firades för 100 matcher

I samband med damernas match mot Gefle i fredags hade vi äran att uppmärksamma Mimmi Sellström, som nyligen gjorde sin 100:e match i Sandvikens IF:s damlag.

Mimmi kom till SIF från Sunnanå inför säsongen 2022 och gjorde sin tävlingsdebut hemma mot Sollentuna.

Vi säger stort tack till Mimmi för hennes insatser i SIF så här långt, och ser fram emot det som komma skall.

Damlaget är just nu på träningsläger i Sälen och föreningen riktar ett stort tack till VIP-klubben som gjorde lägret möjligt tack vare gåvan som överlämnades i samband med SIF-festen i november!
På lördag 11:00 spelar herrarna en internmatch på Jernvallen. Åskådare är välkomna och det är fri entré.
Ex-SIF:aren Ludwig Malachowski säljs från Mjällby AIF till schweiziska FC Basel och vi kan meddela att affären innebär ett betydande tillskott till Sandvikens IF tack vare en vidareförsäljningsklausul.
Linus Tagesson och Elias Gärdh finns med bland de nominerade till Superettans officiella utmärkelse Månadens Spelare/Tränare i juni.
Kansliet är nu stängt fram till den 27 juli. Ha en bra sommar!
Jens ”Dala” Dahlqvist anslöt som assisterande tränare i samband med att Elias Gärdh tog över huvudansvaret i slutet av maj. Uppdraget sträckte sig fram till sommaruppehållet.