Matchen mot Oddevold får ny avsparkstid

Med anledning av Brynäs fantastiska framfart i hockeyslutspelet och möjligheten att det blir en Match 7 i SM-finalen på lördag så är det nu bestämt att lördagens match mot Oddevold flyttas till 13:00.
Den eventuella hockeymatchen börjar 15:15.
Vi tackar alla inblandade parter för gott samarbete i frågan.
Läs Daniel Söderbergs öppna brev till staden och föreningen här.
Daniel Söderberg har uttryckt önskemål om att prova en ny fotbollsmiljö och Sandvikens IF och Odds BK i norska andraligan är nu överens om en övergång.
Sandvikens IF förbättrar sitt resultat sedan förra året och närmar sig två stjärnor i SEF:s akademicertifiering. I årets akademicertifiering är vi den förening som ökar mest av alla SEF-klubbar.
Vi hälsar Matilda Kuusniemi Fishwick välkommen till Sandvikens IF. Den finsk-brittiska mittfältaren kommer till oss från GUSK där hon i fjol startade varenda match i Elitettan.
Se damernas försäsongsprogram här.
Se herrarnas försäsongsprogram här.