Mållöst i svängig match mot Kalmar

Det blev en poäng var och en helt okej start på Superettan 2025 i lördagens seriepremiär mot Kalmar FF.
Matchen slutade 0-0, men inte utan att det fanns chanser för bägge lagen.

Det var fantastisk premiärstämning och gott om folk från både Sandviken och Kalmar när Superettan 2025 sparkades igång på Jernvallen under lördagen.

Matchen var fartfylld redan från start och det var tydligt att det var två lag som båda hade tre poäng i tankarna.

Rödvästarna hade övertaget i den första halvleken och borde nog haft ledningen med ett eller två mål i paus. De hetaste chanserna från Oscar Sjöstrand som träffade insidan av stolpen och William Thellsson som i ett friläge fick se sitt skott räddat av målvakten.

Under den andra halvlekens första 30 minuter var matchbilden dock den motsatta och Kalmar låg på ordentligt för ett ledningsmål och radade bland annat upp massvis av hörnor.

I matchens slutskede skulle det dock svänga igen och det var SIF som var närmast ledningsmålet. Allt sammantaget ett rättvist resultat och en godkänd start på säsongen.

– Alltid tudelat när man inte vinner, men jag tycker vi gör en helt okej prestation. En poäng är godkänt, men man vill alltid ha tre, sammanfattade mittbacken Olle Samuelsson efter matchen.

Nästa match för herrarna spelas borta mot Helsingborg på lördag.

 

Rödvita startelvan:

Hannes Sveijer – Linus Tagesson, Emil Engqvist, Olle Samuelsson, Mamadou Kouyate – Daniel Söderberg – Moonga Simba, William Thellsson, Filip Olsson, Oscar Sjöstrand – Kim Käck Oforde

Intervjun presenteras av Handelsbanken i Sandviken
Läsning inför damernas hemmamatch mot Elfsborg.
Intervjun presenteras av Handelsbanken i Sandviken
Vi är glada över att kunna hälsa Stina Dahlman varmt välkommen till Sandvikens IF. Den 19-åriga försvararen, med meriter från F17- och F19-landslagen, kommer till SIF på ett kontrakt över 2027.
Vi är glada att kunna hälsa Ella Wiström varmt välkommen tillbaka till Sandvikens IF. Ella, som i fjol spelade samtliga 26 matcher i Division 1, har under våren spelat Division 2-fotboll i Boden men återvänder nu till SIF.
Den 3 juli 2022 gick Emilia Bergh tragiskt bort i en bilolycka på väg hem från fotbollscup i Borlänge. Emilia som älskade fotbollen och att vara med sina vänner, lämnade ett stort tomrum efter sig och satte ett stort avtryck i Sandvikens IF. På lördag när damerna möter Elfsborg i Elitettan genomför vi den fjärde upplagan av Emilias Match.