Mållöst i svängig match mot Kalmar

Det blev en poäng var och en helt okej start på Superettan 2025 i lördagens seriepremiär mot Kalmar FF.
Matchen slutade 0-0, men inte utan att det fanns chanser för bägge lagen.

Det var fantastisk premiärstämning och gott om folk från både Sandviken och Kalmar när Superettan 2025 sparkades igång på Jernvallen under lördagen.

Matchen var fartfylld redan från start och det var tydligt att det var två lag som båda hade tre poäng i tankarna.

Rödvästarna hade övertaget i den första halvleken och borde nog haft ledningen med ett eller två mål i paus. De hetaste chanserna från Oscar Sjöstrand som träffade insidan av stolpen och William Thellsson som i ett friläge fick se sitt skott räddat av målvakten.

Under den andra halvlekens första 30 minuter var matchbilden dock den motsatta och Kalmar låg på ordentligt för ett ledningsmål och radade bland annat upp massvis av hörnor.

I matchens slutskede skulle det dock svänga igen och det var SIF som var närmast ledningsmålet. Allt sammantaget ett rättvist resultat och en godkänd start på säsongen.

– Alltid tudelat när man inte vinner, men jag tycker vi gör en helt okej prestation. En poäng är godkänt, men man vill alltid ha tre, sammanfattade mittbacken Olle Samuelsson efter matchen.

Nästa match för herrarna spelas borta mot Helsingborg på lördag.

 

Rödvita startelvan:

Hannes Sveijer – Linus Tagesson, Emil Engqvist, Olle Samuelsson, Mamadou Kouyate – Daniel Söderberg – Moonga Simba, William Thellsson, Filip Olsson, Oscar Sjöstrand – Kim Käck Oforde

Sandvikens IF var nära att sätta käppar i hjulet för Falkenbergs stora fest. Men med nio minuter kvar avgjorde hemmalaget och vann med 2–1. Segern innebär att Falkenberg säkrade avancemanget till Allsvenskan. Förutsättningarna var tydliga inför matchen på Falcon Alkoholfri Arena. Vid seger skulle Falkenberg säkra seriesegern och en plats i nästa års Allsvenska. Men SIF var inte intresserat av att spela någon statistroll i hemmalagets firande. Det var hemmalaget som tog ledningen efter en kvart genom Christian Wagner. SIF svarade dock och kvitterade i den 33 minuten när Oskar Lindberg satte 1–1. Därefter följde en jämn match där SIF
Läsning inför damernas bortamatch mot Jitex.
Matchguide och skaderapport inför lördagens bortamatch mot Falkenberg.
Damerna tog en blytung 3–2-seger hemma mot tabellfyran Linköping och inkasserade därmed säsongens tredje trepoängare – och den allra första på hemmaplan. Med tre omgångar kvar lever fortfarande hoppet om att säkra nytt kontrakt, även om förutsättningarna är tuffa.
Nicholas Vainio är än en gång uttagen till det finska P19-landslaget.