Kryss när damerna avslutade säsongen

Damerna avslutade säsongen 2025 med att spela 2-2 hemma mot Djursholm i en för tabellen betydelselös match.
Över 400 åskådare var på plats för att fira de redan klara seriesegrarna.

Seriesegern var som bekant redan säkrad. Men säsongens sista match skulle spelas och tack vare Sandvikens kommun var det fri entré på Jernvallen och en möjlighet att ge seriesegrarna de hyllningar de förtjänar.

Över 400 åskådare hade tagit sig till Jernvallen för att se Rödvästarna möta ett Djursholm som inte heller de hade något att spela för i tabellen. Gästerna var mest på tå i den första halvleken och det var tydligt att man ville ge seriesegrarna en rejäl match. Stockholmarna hade till och med en tvåmålsledning i paus.

Tio minuter in i den andra halvleken gjorde SIF fem byten på en och samma gång, och efter det skiftade matchbilden rejält i rödvit favör. Emma Halvarsson reducerade till 1-2 genom att skruva en hörna direkt i mål och drygt tio minuter från slutet kvitterade Ella Wiström till 2-2 med ett distansskott.

Emma Halvarsson reducerade till 1-2 genom att skruva en hörna direkt i mål.

Efter kvitteringsmålet fortsatte det rödvita övertagen, och frågan var bara om hemmalaget skulle avgöra eller om det skulle sluta oavgjort. Gästerna höll dock emot och matchen slutade 2-2.

Men den här matchen var det förstås inte resultatet som var det viktiga. I stället kan vi glädja oss åt att laget fick de hyllningarna de förtjänade. Glädjande var också att många unga supportrar stannade kvar efteråt för att få autografer och prata med de nyblivna elitettan-spelarna.

Sandvikens IF – FC Djursholm 2-2 (0-2)
Målen: 0-1 (13) Enya Dahlin, 0-2 (24) Medea Wignell, 1-2 (61) Emma Halvarsson, 2-2 (78) Ella Wiström

Startelvan:
Clara Karlsson – Matilda Bratt, Zabrina Koont, Malin Åström, Sanna Berglund – Christina Mårtensson, Ella Wiström, Astrid Löfgren, Emma Halvarsson – Maja Alvin, Marie Dahlberg

Den tredje omgången av Svenska Cupen för damer är nu lottad och SIF möter Umeå IK.
Inför resten av säsongen gör Sandvikens IF förändringar i ledarstaben kring damlaget. Mattias Hansson kliver in i rollen som manager och får ett övergripande ansvar för hela damverksamheten.
Rekryteringen presenteras av Handelsbanken i Sandviken
Vi är glada att hälsa Daniel Bergman varmt välkommen till Sandvikens IF. Den 22-årige helsingborgsfostrade mittfältaren kommer senast från Ettan-laget Ängelholms FF där han varit lagkapten.
Herrarna fick en tung lördagseftermiddag mot serieledarna IFK Norrköping. Efter en lovande första halvlek föll Rödvästarna ifrån efter paus och Norrköping kunde till slut vinna med 4–1 inför årets hittills högsta publiksiffra på Jernvallen.
Det blev en tung eftermiddag för damerna som gästade IFK Göteborg under lördagen. Hemmalaget vann med 6–0 efter att ha gått till paus med en 2–0-ledning.