Kamron Habibullah borta en längre tid

Kamron Habibullah, som officiellt blev en SIF-spelare så sent som 6 mars, skadade sig illa efter en tackling sent i träningsmatchen mot Brommapojkarna den 14 mars och fick föras till sjukhus.

Efter undersökningar visade det sig att Kamron fått av en fraktur på vadbenet och även en svår skada runt fotleden, något som gjort att han tvingats till operation.

Nu väntar en längre period av rehab för kanadensaren och vi önskar Kamron ett snabbt och smidigt tillfrisknande.

Nyheten presenteras av Handelsbanken i Sandviken
Filip Norell tar över huvudansvaret för Sandvikens IF:s damlag. Filip, som har sju år bakom sig som ledare i föreningen och fyra som spelare, tar nu för första gången över huvudansvaret för ett av våra representationslag.
De senaste resultaten för våra äldre ungdomslag.
Sommarlovsfotbollen är igång på Jernvallen! Kom gärna och var med, alla barn är välkomna!
Herrarna förlängde sin fina formkurva när bortamötet med Örebro SK slutade 1–1 på Behrn Arena. Därmed är SIF nu obesegrat i fyra raka matcher efter att ha gått in i matchen med tre raka segrar i bagaget.
Matchintervjun presenteras av Handelsbanken i Sandviken.