Janina Bramberg skriver nytt kontrakt

Vi är glada att kunna meddela att ytterbacken Janina Bramberg fortsätter i SIF.
22-åringen, som den gångna säsongen spelade alla seriematcher utom en, har skrivit på ett nytt ettårsavtal.

Luleåtjejen Janina Bramberg anslöt till SIF inför säsongen 2025 som ett profilerat nyförvärv, med erfarenhet från spel i Elitettan med Lidköpings FK och tidigare även som en del av allsvenska Piteås trupp, även om hon hade sin matchmiljö i F19-laget.

Hon blev direkt en viktig pjäs i Sandvikens IF och spelade säsongen 2025 25 av 26 matcher i seriespelet, varav 22 från start.

Nu är det klart att vänsterbacken följer med rödvitt upp i Elitettan då hon skrivit på ett nytt ettårsavtal.
– Det har varit en helt fantastisk säsong med det här laget både på och utanför planen.
– Jag har trivts så bra och därför var det inga tvivel om att stanna kvar. Det ska bli kul att spela Elitettan med SIF och jag tror verkligen på oss, säger Janina.

Kul att du fortsatt är med oss, Janina!

Nyheten presenteras av:

Damlaget är just nu på träningsläger i Sälen och föreningen riktar ett stort tack till VIP-klubben som gjorde lägret möjligt tack vare gåvan som överlämnades i samband med SIF-festen i november!
På lördag 11:00 spelar herrarna en internmatch på Jernvallen. Åskådare är välkomna och det är fri entré.
Ex-SIF:aren Ludwig Malachowski säljs från Mjällby AIF till schweiziska FC Basel och vi kan meddela att affären innebär ett betydande tillskott till Sandvikens IF tack vare en vidareförsäljningsklausul.
Linus Tagesson och Elias Gärdh finns med bland de nominerade till Superettans officiella utmärkelse Månadens Spelare/Tränare i juni.
Kansliet är nu stängt fram till den 27 juli. Ha en bra sommar!
Jens ”Dala” Dahlqvist anslöt som assisterande tränare i samband med att Elias Gärdh tog över huvudansvaret i slutet av maj. Uppdraget sträckte sig fram till sommaruppehållet.