Janina Bramberg skriver nytt kontrakt

Vi är glada att kunna meddela att ytterbacken Janina Bramberg fortsätter i SIF.
22-åringen, som den gångna säsongen spelade alla seriematcher utom en, har skrivit på ett nytt ettårsavtal.

Luleåtjejen Janina Bramberg anslöt till SIF inför säsongen 2025 som ett profilerat nyförvärv, med erfarenhet från spel i Elitettan med Lidköpings FK och tidigare även som en del av allsvenska Piteås trupp, även om hon hade sin matchmiljö i F19-laget.

Hon blev direkt en viktig pjäs i Sandvikens IF och spelade säsongen 2025 25 av 26 matcher i seriespelet, varav 22 från start.

Nu är det klart att vänsterbacken följer med rödvitt upp i Elitettan då hon skrivit på ett nytt ettårsavtal.
– Det har varit en helt fantastisk säsong med det här laget både på och utanför planen.
– Jag har trivts så bra och därför var det inga tvivel om att stanna kvar. Det ska bli kul att spela Elitettan med SIF och jag tror verkligen på oss, säger Janina.

Kul att du fortsatt är med oss, Janina!

Nyheten presenteras av:

Presenteras av Handelsbanken i Sandviken
Vi hälsar Chris Rogers varmt välkommen till Sandvikens IF. Den 20-årige amerikanske försvarsspelaren kommer senast från Columbus Crews andralag och har skrivit på ett kontrakt med SIF som sträcker sig över 2028.
Sandvikens IF stöttar Hjärtebarnsfonden och initiativet 29 dagar för hjärtat.
Herrarna såg ut att gå mot tre välförtjänta poäng hemma mot Öster under söndagen. Man tog tidigt ledningen och dominerade matchbilden – men när det avgörande 2–0-målet uteblev kom i stället kvitteringen på slutet.
Sandvikens IF och Division 1-laget Sollentuna FK är överens om en övergång för Florence Onyine Okoli.
Damerna tog en viktig trepoängare mot Gamla Upsala under lördagen. Trots en kämpig första halvlek vann Rödvästarna vilket innebär att man nu närmar sig lagen ovanför nedflyttningsstrecket.