Inför träningsmatchen mot IK Uppsala

I dag lördag 13:00 möter damerna IK Uppsala i försäsongens näst sista träningsmatch, och den sista på hemmaplan.

IK Uppsala spelar till vardags i Elitettan, där man kom på en fin fjärdeplats 2024. I laget finns bland andra Ebba Ronquist som varit hos oss under två sejourer.

Dagens match ingår i säsongskortet, annars kostar entrén 50 kronor och betalas på plats med Swish.
Matchen kan även streamas via länken nedan:

Sandvikens IF – IK Uppsala

 

Dagens matchtrupp

Jenny Wahlén

Lotten Fahlberg

Johanna Husbom

Mimmi Sellström

Malin Åström

Sanna Berglund

Matilda Bratt

Emma Halvarsson

Wilma Näslund

Marie Dahlberg

Lova Andersson

Janina Bramberg

Zabrina Koont

Ella Wiström

Karin Winka

Alva Sågström

Astrid Löfgren

Sonia Folkesson

Line Forsvall

De senaste resultaten för våra äldre ungdomslag.
Rekryteringen presenteras av Handelsbanken i Sandviken
Vi är glada över att kunna hälsa Nicholas Vainio välkommen till Sandvikens IF. Den 17-årige yttern, med meriter från de finska ungdomslandslagen, kommer närmast från Karlberg och har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över 2029.
Herrarna tog på lördagen sin tredje raka seger i Superettan när Varbergs BoIS besegrades med 1–0 på Påskbergsvallen.
Damerna fick se sig besegrade av serieledande IF Elfsborg när lagen möttes på Jernvallen under lördagen. Gästerna vann med 4–0 och förlusten var SIF:s första efter sommaruppehållet.
Matchguide inför söndagens bortamatch mot Varberg.