Inför seriepremiären borta mot Täby

Efter en lång försäsong är det äntligen dags för seriepremiär för damerna i Division 1 Norra.
För motståndet i dag står nykomlingen Täby.

Motståndet
Täby FK är ett lag som vi ofta kamperat mot i seriespelet, men säsongen 2022 åkte man ur ettan och har sedan dess spelat två säsonger i Division 2. Nu är man dock åter i Division 1 efter att man vunnit serien i fjol.

Täby har också imponerat under försäsongen och har gått obesegrade i träningsmatcherna.   

Vår form
Försäsongen sammanfattas med tre vinster, en oavgjord och två förluster. Bästa prestationerna var segern mot GUSK och krysset mot IK Uppsala i mars månad, två lag som båda spelar i Elitettan till vardags. I genrepet blev det förlust med 2-1 mot Division 1-laget Älvsjö.

Kollgårds tankar:
–  Det känns spännande med seriepremiär och att äntligen få börja tävla.
– Vi har lagt förra helgens mindre lyckade prestation bakom oss och har haft en väldigt bra träningsvecka där spelarna verkligen visar att alla vill starta matchen på lördag.
– Vi känner oss förberedda och vi kommer att göra vårt bästa för att ta med tre poäng hem till Sandviken och få den start vi vill ha på serien.

Övrigt
Dagens match sänds av Arbetarbladet och Gefle Dagblad, precis som alla våra matcher i Division 1 Norra i år.

Täby spelar till vardags på Tibblevallens naturgräs men dagens match spelas på konstgräs på Tibblevallens andraplan.

Dagens bortavärd:

SIF-fostrade årsundatjejen Sonia Folkesson stannar i Sandvikens IF. 18-åringen, som gjorde debut i Division 1 redan som 14-åring, har skrivit på ett nytt ettårsavtal.
Vi välkomnar årets första nyförvärv till damlaget. Anfallaren Florence Onyinye Okoli ansluter till Sandvikens IF från IFK Värnamo.
Herrlagets assisterande tränare Thomas Stewart, massör Camilla Knief och naprapat Viktor Nilsen lämnar föreningen nu när säsongen tagit slut.
Vi är glada att meddela att Mohammed Mahammed stannar i SIF. Östgöten, som kom till föreningen inför säsongen 2024, har skrivit på ett nytt ettårsavtal.
Vi söker en tränare till en kombinerad roll som assisterande tränare i herrlaget och instruktör i P19.
Älskar du att skapa snabb, smart och underhållande content som får folk att stanna i flödet? Har du koll på de senaste trenderna på TikTok, Reels och Shorts – och dessutom modet att testa egna idéer? Då kanske du är den vi letar efter!