Inför hemmamatchen mot Varbergs BoIS

Sandvikens IF – Varbergs BoIS
Superettan omgång 11
Lördag 31 maj 15:00

Jernvallen

Motståndet
I fjol var Varbergs BoIS nyligen nedflyttade från Allsvenskan och ganska långt in i serien var man även nere i botten av Superettans tabell. Men tack vare en stark slutspurt på serien, under ledning av rutinerade Roar Hansen som tog över i augusti, slutade man tia, med fem poängs marginal ned till kvalstrecket.

I år har man startat serien väldigt bra och ligger inför den elfte omgången på andra plats i Superettan med sex segrar, tre oavgjorda och en förlust. Den hittills enda förlusten kom borta mot Örgryte för tre omgångar sedan, då man föll stort med hela 5-1.

Därefter har hallänningarna slagit Landskrona med 4-2 och spelat 0-0 mot Kalmar.

Rödvita formen
Det går inte att påstå annat än att det är tungt just nu. Ingen seger på tre matcher, fyra inspelade poäng på de senaste fem och två raka matcher utan ett mål framåt.

Tidigare möten
Vann en match var i fjol. Rödvästarna vann med 3-1 på Jernvallen i maj (mål av John Junior Igbarumah, Daniel Söderberg och James Kirby) medan Varberg vann med 2-1 i sista serieomgången. Det rödvita målet då av Zinedin Smajlovic.

Jens Åberg och Daniel Söderberg firar 2-0-målet mot Varberg på Jernvallen i maj 2024.

Motståndarprofilen

Den 21-årige anfallaren Oliver Alfonsi har haft en succéstart på Superettan och ligger tvåa i skytteligan med sina sju mål. Ett rejält lyft sedan i fjol för anfallaren då han bara gjorde ett mål på hela säsongen.

Eldars tankar:

– Varberg är ett av topplagen i årets Superettan och det kommer att vara en utmaning för oss på alla sätt.

– Det är ett lag som är kompakt, som springer mycket och som är väldigt effektiva i båda straffområdena.

– Vi har dock mött bra lag under 2025 och haft starka prestationer. Vi siktar på att prestera på topp mot Varberg och öka vår effektivitet runt motståndarnas straffområde.

Övrigt + publikinformation

Matchen sänds som alltid av Max. Se den här.

Matchen mot Varberg går också under epitetet Halsduksmatchen. Alla med SIF-halsduk får gratis kaffe eller festis, och vi har även rödvita halsdukar till specialpris.

I samband med matchen kommer vi att hylla Folke Ledin, mångårig ordförande för SIF som i början av maj somnade in 99 år gammal. Folkes familj är på plats.

Köp biljett till matchen här.

Nu kan du även få sittplats om du har en ståplatsbiljett. Så här fungerar det:

🔸 Sittplatsförsäljningen stänger fem minuter innan avspark.
🔸 Finns det lediga platser kvar, delar vi ut dem till er med ståplatsbiljett.
🔸 Hämta din sittplatsbiljett i souvenirtältet – först till kvarn gäller!

Puben öppnar 13:00. Entré genom Göransson Arena fram till 14:00 då alla entréer öppnar.

Matchvärd:

Matchbollarna kommer från:
Totalbygg Nord, Golvvillan, Restaurang Robin Hood, Högbo Golfkrog

Entrévärd:
Tempo

Vi hälsar Marcus Larsson varmt välkommen tillbaka till Sandvikens IF. Marcus återvänder till föreningen som ny sportchef för damverksamheten.
Sandvikens IF föll med 5–1 borta mot Jitex. Förlusten innebär att det nu står klart att damerna åker ur Elitettan. Två omgångar återstår av säsongen.
Sandvikens IF var nära att sätta käppar i hjulet för Falkenbergs stora fest. Men med nio minuter kvar avgjorde hemmalaget och vann med 2–1. Segern innebär att Falkenberg säkrade avancemanget till Allsvenskan. Förutsättningarna var tydliga inför matchen på Falcon Alkoholfri Arena. Vid seger skulle Falkenberg säkra seriesegern och en plats i nästa års Allsvenska. Men SIF var inte intresserat av att spela någon statistroll i hemmalagets firande. Det var hemmalaget som tog ledningen efter en kvart genom Christian Wagner. SIF svarade dock och kvitterade i den 33 minuten när Oskar Lindberg satte 1–1. Därefter följde en jämn match där SIF
Läsning inför damernas bortamatch mot Jitex.
Matchguide och skaderapport inför lördagens bortamatch mot Falkenberg.