Inför genrepet mot Västerås SK

Bara en match återstår av försäsongen innan herrarna drar igång seriespelet 2025.

Här är truppen och läget inför lördagens genrep mot Västerås.

Nästa lördag drar Superettan 2025 igång för Sandvikens IF med hemmamatch mot Kalmar FF.

Men först ska försäsongen gå i mål, och det gör den borta mot Västerås SK på Hitachi Energy Arena under lördagen.

Västerås är precis som premiärmotståndarna Kalmar FF nya i Superettan efter att ha åkt ur Allsvenskan i fjol.

 

Matchen sänds här:

Västerås SK – Sandvikens IF

 

Här är truppen som reser till Västerås:

Hannes Sveijer

Otto Lindell

Gustav Thörn

Olle Samuelsson

Taulant Parallangaj

Liam Vabö

Johan Arvidsson

Daniel Söderberg

William Thellsson

Moonga Simba

Oscar Sjöstrand

Christopher Redenstrand

Isac Lindholm

Victor Backman

Mamadou Kouyate

Pontus Carlsson

Emil Engqvist

Linus Tagesson

Kasper Harletun

Kim Käck Ofordu

 

 

Med anledning av Nordic Horse Show är det enbart en entré som är öppen till söndagens match mot Varberg.
Det är med stor sorg som Sandvikens IF har nåtts av beskedet att Märta Hägglund har gått bort, 87 år gammal.
Även i år erbjuder vi familjepaket på delar av Sektion E – ett perfekt sätt att uppleva matchen tillsammans till ett rabatterat pris. Ta chansen att säkra era platser och skapa en härlig matchdag för hela familjen.
Herrarnas seriepremiär i Superettan borta mot IK Oddevold slutade oavgjort, 2–2, efter en match med två helt olika ansikten för Sandvikens IF. Trots en svag första halvlek visade laget stark moral och hämtade upp underläge till ledning – innan hemmalaget till slut kvitterade sent i matchen.
Matchguide och skaderapport inför tisdagens superettanpremiär mot Oddevold.
Den andra omgången i Elitettan slutade i ännu en tung uddamålsförlust för Sandvikens IF, som föll borta mot Trelleborgs FF. Precis som i premiären blev det en jämn tillställning där marginalerna inte var på Rödvästarnas sida.