Inför genrepet mot Västerås SK

Bara en match återstår av försäsongen innan herrarna drar igång seriespelet 2025.

Här är truppen och läget inför lördagens genrep mot Västerås.

Nästa lördag drar Superettan 2025 igång för Sandvikens IF med hemmamatch mot Kalmar FF.

Men först ska försäsongen gå i mål, och det gör den borta mot Västerås SK på Hitachi Energy Arena under lördagen.

Västerås är precis som premiärmotståndarna Kalmar FF nya i Superettan efter att ha åkt ur Allsvenskan i fjol.

 

Matchen sänds här:

Västerås SK – Sandvikens IF

 

Här är truppen som reser till Västerås:

Hannes Sveijer

Otto Lindell

Gustav Thörn

Olle Samuelsson

Taulant Parallangaj

Liam Vabö

Johan Arvidsson

Daniel Söderberg

William Thellsson

Moonga Simba

Oscar Sjöstrand

Christopher Redenstrand

Isac Lindholm

Victor Backman

Mamadou Kouyate

Pontus Carlsson

Emil Engqvist

Linus Tagesson

Kasper Harletun

Kim Käck Ofordu

 

 

Intervjun presenteras av Handelsbanken i Sandviken
Matchguide inför söndagens våravslutning mot Helsingborg.
Vi hälsar den finska U23-landslagsspelaren Veera Hellman varmt välkommen till Sandvikens IF. Den 23-åriga mittfältaren kommer senast från Aarhus i den danska högstaligan.
Nyheten presenteras av Handelsbanken i Sandviken
Sandvikens IF är stolta över att presentera Thomas Lagerlöf som ny huvudtränare för vårt herrlag. 54-åringen, med nästan 300 allsvenska matcher och två SM-guld som spelare och ett SM-guld som tränare i Djurgården på meritlistan, tar över från och med sommaruppehållet.
Sandvikens IF bjuder in till presskonferens på kansliet på Solbergsvägen 2 idag 12:30. Herrlagets nye huvudtränare kommer att presenteras.