Inför bortamatchen mot Utsikten

Utsiktens BK – Sandvikens IF
Söndag 20 april 13:00
Bravida Arena

Motståndet
Utsikten har haft en tuff start på Superettan 2025 och var inför den fjärde omgången bara ett av två lag som stod kvar på noll poäng (det andra laget var Örebro).
Utsikten förlorade mot stadsrivalen Örgryte i premiären och har därefter förlorat mot även Oddevold och Landskrona.

Göteborgarna gör för övrigt sin fjärde raka säsong i Superettan efter uppflyttningen från Ettan Södra 2021. I fjol slutade man nia i Superettan och enligt det stora mediatipset inför säsongen kommer man i år få kämpa för att undvika de nedre strecken i tabellen.

Rödvita formen
Är fortsatt obesegrade efter tre omgångar. Krysset i premiären mot Kalmar har följts upp av två segrar; Helsingborg borta i omgång två och Trelleborg hemma förra helgen.

1-0-målet mot Trelleborg firas på Jernvallen.

Tidigare möten
Förra året var Utsikten och Degerfors de enda lagen som Rödvästarna tog noll poäng mot i seriespelet. Matcherna spelades direkt efter varandra direkt efter sommaruppehållet och de utspelade sig på samma sätt: SIF tog ledningen med 1-0 innan Utsikten vände och vann med 2-1.
Smärtsammaste förlusten var den på Bravida Arena den 27 juli då Utsikten avgjorde i den 90:e minuten.

Motståndarprofilen
Anfallaren Mass Modou Sise gjorde succé i Nordic United i Ettan Norra i fjol med 13 mål på 28 matcher, varav 22 från start. Han värvades av Utsikten inför den här säsongen och gjorde två av lagets tre mål i cupspelet. Hittills i Superettan har Sise gjort ett av lagets två mål, det på straff i förlusten mot Örgryte i premiären.


Mass Modou Sise

Eldars tankar:
– Det viktiga för oss är att fortsätta utvecklas som lag, spela bättre anfallsspel och spela bättre försvarsspel. Vi har fått en godkänd start på säsongen men vi vet också att det finns saker i vårt spel att utveckla.
– Utsikten är ett lag som är annorlunda än andra lag i Superettan och det kommer att krävas att vi är disciplinerade och har acceptans för att matchen kan svänga på olika sätt utifrån hur Utsikten spelar. Det gäller för oss att vara fokuserade på vad som sker och hantera detta för att kunna prestera bra och vinna.

Övrigt
Söndagens match är den första av två raka på bortaplan. Nästa helg möter herrarna Landskrona nere i Skåne.

Dagens match sänds som alltid av Max. Se den här.

Bortavärd:

Snack med Karin Winka efter uddamålsförlusten mot Gamla Upsala.
Matchguide, skaderapport och publikinformation inför lördagens seriepremiär mot Gamla Upsala.
Matchguide och skaderapport inför herrarnas genrep mot Västerås SK.
Fotboll är för alla - även i år! Precis som 2024 och 2025 kan du låna gratis matchbiljetter hos både Fritidsbanken och på Sandvikens Folkbibliotek.
Ex-SIF:aren Oscar Sjöstrand säljs från SC Cambuur till Malmö FF och vi kan meddela att affären innebär ett betydande tillskott till Sandvikens IF tack vare en vidareförsäljningsklausul.
På tisdag den 31 mars bjuder vi in till öppen träning för flickor födda 2009–2012. Träningen kommer bedrivas på Jernvallens A-plan klockan 18.45-20.00.