Inför bortamatchen mot Linköping

Linköping FC – Sandvikens IF
Elitettan, omgång 7
Lördag 23 maj 15:00
Bilbörsen Arena

Motståndet
Förra helgen mötte SIF Umeå IK, och den här helgen väntar ännu en av svensk damfotbolls giganter, nu i form av Linköping FC.

Linköping gick för första gången upp i Allsvenskan 2004 och var ett topplag varje år i serien (och vann tre SM-guld) innan man i fjol för första gången åkte ur och nu spelar man i Elitettan.

Man är förstås en av förhandsfavoriterna och har startat serien bra med fyra segrar och två oavgjorda matcher. Tillsammans med Elfsborg och Umeå är man de enda obesegrade lagen i Elitettan. Kommer senast från en 2-0-seger borta mot Gamla Upsala.

Rödvita formen
Kommer från två raka förluster. För två veckor sedan 0-5 hemma mot IFK Göteborg och förra helgen en 2-0-förlust borta mot Umeå. Den senaste matchen var dock ett rejält steg framåt då man länge höll jämna steg mot topplaget från Västerbotten.

Tidigare möten
Aldrig tidigare mötts.

Motståndarprofilen

112 A-landskamper, fyra SM-guld, två OS-silver, två VM-brons och fyra engelska ligatitlar. Det är några av meriterna som 33-åriga Jonna Andersson har på sitt CV. Bör vara den mest meriterade spelaren som någonsin varit i Elitettan.

Andersson, som spelat i Linköping i totalt tio säsonger, värvades tillbaka till klubben från Hammarby inför fjolårssäsongen och valde att stanna även efter degraderingen till Elitettan.

Kollgårds tankar:
– Vi ser fram emot en ny tuff utmaning i att åka till Linköping och få chans att spela mot ett rutinerat och meritstarkt lag.
– Vi har skruvat på vissa detaljer i vårt spel och hoppas få se att vi får bättre träff och kan vara mer modiga i vårt spel överlag.

Skaderapport:
Emma Halvarsson har ont i ryggen och missar matchen.

Övrigt/publikinformation:

Bonnier News sänder matchen. Se den här. Alla matcher i Elitettan sänds för de med ett +Allt-konto på Arbetarbladet, Gefle Dagblad eller Expressen.

Truppen:
Clara Karlsson
Jenny Wahlén
Johanna Husbom
Mimmi Sellström
Sanna Berglund
Matilda Bratt
Wilma Näslund
Maja Alvin
Lova Andersson
Florence Onyinye Okoli
Janina Bramberg
Zabrina Koont
Matilda Kuusniemi Fishwick
Karin Winka
Aimee Anderson
Alva Sågström
Astrid Löfgren

Bortavärd:

Linus Tagesson och Elias Gärdh finns med bland de nominerade till Superettans officiella utmärkelse Månadens Spelare/Tränare i juni.
Kansliet är nu stängt fram till den 27 juli. Ha en bra sommar!
Jens ”Dala” Dahlqvist anslöt som assisterande tränare i samband med att Elias Gärdh tog över huvudansvaret i slutet av maj. Uppdraget sträckte sig fram till sommaruppehållet.

Vårsäsongen avslutades på bästa möjliga sätt när herrarna besegrade Helsingborg med 4–2 på Jernvallen. Segern innebär att laget går till sommaruppehållet med fyra vinster på […]

Intervjun presenteras av Handelsbanken i Sandviken
Matchguide inför söndagens våravslutning mot Helsingborg.