Inför bortamatchen mot Bergnäset

Bergnäsets AIK – Sandvikens IF
Division 1 Norra omgång 16
Söndag 10 augusti 13:00

JIABVallen

Motståndet
Förra säsongen klarade de två luleåklubbarna Bergnäset och Luleå Fotboll båda kontraktet i Division 1 Norra i den allra sista omgången. Efter säsongen blev det klart att Luleå Fotboll lägger ned sin verksamhet och i stället går in i Bergnäset, med tanken att samla krafterna och skapa en enda stark luleåförening.

Hittills har starten för nya dock Bergnäset varit tuff, och laget ligger sist i Division 1 Norra med bara sex poäng på 15 omgångar. Poängen har man tagit via segrar mot Täby och Huge, och där den senaste kom 17 maj.
I förra omgången förlorade man borta mot Huge med 6-3.

Rödvita formen
Två raka segrar i seriespelet (Sollentuna och SDFF) och 7-1 i målskillnad på de matcherna. På de fem senaste har laget tagit tio poäng. Förutom nämnda segrar även en hemmavinst mot Sollentuna, kryss mot Gefle och förlust mot Heffnersklubban.

Tidigare möten
En rejäl överkörning när lagen möttes på Jernvallen den 26 april. Matchen slutade hela 7-0 och innehöll bland annat ett hattrick av Emma Halvarsson.

Förra säsongen slutade mötet i Luleå 2-2 medan SIF vann hemma på Jernvallen med 2-1.


Laget firar ett av målen i 7-0-segern när SIF och Bergnäset möttes på Jernvallen i april.

Kollgårds tankar:

– Efter insatsen förra helgen har vi satt ribban hur vi vill prestera resten av säsongen.
– Vi vet att oavsett tabelläget så är BAIK borta ingen lätt match. Vi behöver flytta bollen och ha tålamod och vara noggranna i det enkla för att knyta upp ett lågt stående Bergnäset.

Övrigt

Matchen sänds av Arbetarbladet och Gefle Dagblad. Se den här, om du inte är på plats.

Bortavärd:

 

LF Gävleborg stärker sitt engagemang i Sandvikens IF och Framsteget för att utveckla det sociala arbetet för barn och unga. Det ökade stödet ger bland annat bättre förutsättningar för Nattfotbollen – en verksamhet som varje helg samlar hundratals ungdomar i trygga miljöer.
Från och med i år sänds Superettan på TV4 Play och om du tecknar ett abonnemang (Sport eller Total) genom vår kampanjsida får du ett rabatterat pris, samtidigt som 300 kronor tillfaller Sandvikens IF.
Fyra mål framåt, fyra mål bakåt. En vinst och en förlust. Det blev herrarnas facit från helgens båda matcher mot Brage och Enköping.
Damerna hade tufft motstånd när IK Uppsala, nykomlingar i Damallsvenskan, kom till Jernvallen för årets första träningsmatch i lördags. Och de rödvita stod för en fullt godkänd insats trots förlust med 0-2.
Snack med Christian Wagner efter segern mot Enköping.
Intervju med Zabrina Koont efter matchen mot IK Uppsala