Herrarna vidare till gruppspelet i Svenska Cupen

Det blev ingen gnistrande föreställning, men jobbet är gjort och herrarna är klara för gruppspelet i Svenska Cupen.
Detta efter en uddamålsseger mot Assyriska under torsdagen.

Herrarna reste under torsdagen till Södertälje för match mot Ettan-laget Assyriska i den andra omgången av Svenska Cupen. I potten låg en plats i gruppspelet tidigt nästa år.

Rödvitt gjorde jobbet, men det blev långt ifrån någon enkel resa. Assyriska var nära ett ledningsmål flera gånger om i den första halvleken, bland annat genom ett skott i ribban, men SIF gick till halvtidsvila i ledning efter att Linus Tagesson gjort 0-1 i den 38:e minuten.

Matchen var jämn även i den andra halvleken, och båda lagen hade sina chanser. Närmast att kvittera för hemmalaget var Jerome Tibbling Ugwo som ensam med Otto Lindell chippade över målvakten men berövades målet av Gustav Thörn som heroiskt rensat på mållinjen.

Matchen slutade 0-1 och SIF är nu klara för ett spännande gruppspel i Svenska Cupen.

Eldar Abdulic om matchen:
– Det var inte en insats som man kommer att minnas  – men uppdraget genomfört och vi spelar Svenska Cupens gruppspel 2026.
– Nu fullt fokus på Superettan.

Assyriska FF – Sandvikens IF 0-1 (0-1)
Målet: 0-1 (38) Linus Tagesson

Startelvan:
Otto Lindell – Linus Tagesson, Gustav Thörn, Emil Engqvist, Christopher Redenstrand – Daniel Söderberg – Moonga Simba, Filip Olsson, Liam Vabö, Yabets Yaya – Karl Boh,

Johanna Husbom stannar i Sandvikens IF. Den 21-åriga lagkaptenen har skrivit på ett nytt tvåårskontrakt och följer med laget upp i Elitettan.
Har du också noterat den nya, lite härligt udda, sponsorvepan vid den östra kortsidan på A-plan? Bakom vepan står en SIF-spelare från 60-talet, som nu följer Rödvästarna från gränsen mellan Medelpad och Jämtland.
Från Linus Tagesson borta mot Helsingborg den 5 april till Moonga Simba hemma mot Östersund den 8 november. Kolla in ALLA 36 rödvita mål i Superettan 2025!
Säsongen avslutades på allra bästa sätt, och Eldar fick ett perfekt avsked. Lördagens match mot Östersund slutade med en seger med hela 5-0 efter en dominant insats.
Snack med Eldar efter 5-0-segern mot Östersund och hans sista match i SIF.
Truppen till herrarnas säsongsavslutning mot Östersund.