Herrarna krigade till sig poäng borta mot Varberg

För andra matchen i rad knep herrarna en poäng mot en topp fem-motståndare.
Lördagens match mot Varberg slutade 0-0 efter en solid defensiv insats.
– Vi har höjt vår högstanivå rejält, sammanfattade Daniel Söderberg efter matchen.

Fortfarande ingen seger sedan Trelleborg borta den 14 september, och ännu en match utan mål framåt. Men samtidigt kom den andra matchen i rad utan förlust när herrarna spelade 0-0 borta mot Varberg under lördagen, och efter att man spelat 1-1 hemma mot Örgryte i den senaste matchen kom nu ännu en poäng mot ett lag som ligger topp fem i tabellen.

Spelschemat har varit brutalt sedan Trelleborg borta med matcher mot fyra av topp fem-lagen på kort tid, och trots det ligger Rödvästarna fortsatt över kvalstrecket med tre matcher kvar att spela.

Lördagens match på Påskbergsvallen handlade mest om kamp, och underhållningsvärdet var lågt. Enkelt sammanfattat kan man säga att SIF hade övertag i den första halvleken medan den andra halvan tillhörde Varberg, och lagen hade en jättechans var utan att göra mål. Det oavgjorda resultatet får ses som rättvist.

Så här kommenterade Daniel Söderberg matchen och läget i tabellen i HBO Max-intervjun:
– Jag tycker vi haft en hög lägstanivå i vårt spel de två senaste matcherna. Vi förstår allvaret och att det här betyder väldigt mycket för många.
– Jag tycker vi har höjt oss men det finns absolut fler nivåer i oss, men lägstanivån är bättre.

Härnäst väntar Utsikten hemma på Jernvallen på lördag i en viktig match kring det nedre kvalstrecket. Det är dessutom fri entré på matchen.

Varbergs BoIS – Sandvikens IF 0-0

Startelvan:
Otto Lindell – Linus Tagesson, Viggo van der Laan, Emil Engqvist, Oskar Löfström – Daniel Söderberg – Moonga Simba, Liam Vabö, Mohammed Mahammed, Victor Backman – Filip Olssom

Dubbel matchhelg väntar för damerna. Under lördagen kommer Enskede, som precis som SIF är nykomlingar i Elitettan, och på söndagen kommer Team Hudik, nykomlingar i Division 1. Båda matcherna med avsparkstid 13:00.
Läsning inför lördagens cuppremiär mot Norrköping.
Sandvikens IF kan stolt berätta om ett nytt samarbete med Nordic Wellness.
Kurt Lindström har varit engagerad i Framsteget i omkring tio år. Under åren har verksamheten vuxit och utvecklats, och i takt med det har även arbetet blivit mer omfattande. I sin roll fungerar han som en viktig kontaktyta mellan styrelsen och Framsteget, där han för vidare åsikter, idéer och tankar.

Handelsbanken i Sandviken och Sandvikens IF förlänger sitt samarbete. I samband med förlängningen väljer banken även att öka sitt stöd till föreningen och fortsätter dessutom […]

Det blev förlust med uddamålet i herrarnas träningsmatch mot Brommapojkarna under lördagen. Men trots förlusten var Baran Coskun i stora delar positiv till insatsen.