Trots en stark prestation och mängder av målchanser fick herrarna lämna Växjö utan poäng efter 0–1 mot Öster i Superettans sjunde omgång. Matchens enda mål kom direkt efter paus när Samuel Burakowsky nätade för hemmalaget.
SIF stod dock för en klart godkänd insats och skapade tillräckligt mycket för att få med sig något hem från Spiris Arena. Gästerna radade upp möjligheter under matchen, där ett skott tog i stolpen och en nick smällde i ribban.
Trots förlusten fanns det flera positiva besked att ta med sig från insatsen – inte minst sättet laget fortsatte tro på sitt spel och skapa chanser hela vägen fram till slutsignalen.
– En bra insats från grabbarna där vi jobbar hårt och sliter för varandra. Vi har tillräckligt mycket målchanser för att åka därifrån med minst en poäng. Nu laddar vi om inför Östersund borta på söndag, säger tränaren Baran Coskun.
Laget får nu snabbt rikta fokus mot nästa uppgift när Östersund väntar på bortaplan under söndagen.
Östers IF – Sandvikens IF 1-0 (0-0)
Målet: 1-0 (46) Samuel Burakowsky


