Föreläsning om unga och kriminalitet engagerade elever

Sandvikens IF:s initiativ Framsteget Tjejer bjöd nyligen in till en föreläsning med fokus på unga och kriminalitet. Föreläsningen hölls av Camila Salazar och Sharmarke Elmi från Fryshuset i Stockholm och riktade sig till elever på högstadiet och gymnasiet i Sandvikens kommun.

Under föreläsningen belystes den komplexa verklighet som unga människor idag kan möta när det gäller kriminalitet, gäng och utanförskap. Dagen avslutades med workshops där eleverna fick möjlighet att diskutera och reflektera kring ämnet.

Föreläsningen är en del av Sandvikens IF:s långsiktiga arbete med socialt ansvar, som har pågått i över 20 år. Syftet var att skapa nya perspektiv och öka förståelsen för problematiken, samt att uppmuntra till engagemang och gemenskap bland unga.

En av deltagarna sammanfattade upplevelsen så här:
– Föreläsningen gav mig ett helt nytt perspektiv på hur andra kan känna. Det är saker jag aldrig tänkt på tidigare. Media framställer det här på ett felaktigt sätt, så det är verkligen bra att vi får såna här föreläsningar i skolan – det borde vi få oftare.

Sandvikens IF vill med satsningen bidra till att förebygga utanförskap och kriminalitet – och att stärka ungas roll som en del av lösningen.

Filip Olsson lämnar Sandvikens IF i samband med att låneavtalet nu går ut.
Damerna slog Sundsvalls DFF med övertygande 3-0 i våravslutningen och går på semester som serieledare i Division 1 Norra. Nu väntar uppehåll fram till den 3 augusti då damerna möter Sollentuna på bortaplan.
Herrarna vann fredagens stålderby mot Brage inför ett stort rödvitt följe på Borlänge Energi Arena. Nu går laget på sommaruppehåll med 23 poäng, bara en pinne mindre än fjolårets succévår.
Johanna Husbom sammanfattar känslorna efter segern mot SDFF och vårsäsongen i allmänhet.
Truppen till damernas våravslutning på Jernvallen.
Läsning inför lördagens match mot Sundsvalls DFF