Fin start på säsongen för damerna

Damerna fick en drömstart på säsongen med fin utdelning framåt, hållen nolla och en trygg seger mot Täby som beskrivits som en klurig outsider.
Årets premiär slutade 3-0 i rödvit favör.

Nu är även damerna igång med seriespelet för i år, och säsongen startade på allra bästa sätt med en klar och tydlig seger borta mot nykomlingarna Täby på Tibblevallen.

Hemmalaget startade matchen piggt och skapade även en fin chans tidigt i den första halvleken, en chans som SIF-målvakten Jenny Wahlén kunde avvärja.

Efter den pigga hemmastarten tog Rödvästarna ledningen efter 16 minuter när Lova Andersson sprang ifrån sin back på högerkanten och satte in bollen på Marie Dahlberg som kunde stöta in bollen till 0-1.

Det var också ställningen i paus, och i den andra halvleken gick matchen mer och mer i rödvit riktning. Lova Andersson satte dit 0-2 med en snygg lobb från distans och Emma Halvarsson gjorde sedan 0-3, frispelad av Astrid Löfgren.

Tränare Niclas Kollgård:
– Självklart skönt att ta med oss tre poäng hem till Sandviken igen. Insatsen i stort är godkänd efter förutsättningarna med vinden och mattan som gör det svårt att spela en bra fotboll.
– En stabil backlinje idag som gör mycket bra. Även skönt att få igång målskyttet på våra forwards.
– Vi bygger vidare och ser fram emot nästa match där vi ska höja denna insats och prestera ännu bättre.

Nästa match är hemmapremiären mot Skellefteå på söndag.

Täby FK – Sandvikens IF 0-3 (0-1)
Målen: 0-1 (17) Marie Dahlberg, 0-2 (61) Lova Andersson, 0-3 (77) Emma Halvarsson

Frågelådan - i samarbete med Muskelcentrum.
Herrarna ordnade sin andra raka seger i Superettan nere i Trelleborg under söndagen. Och för andra matchen i rad var det en inhoppande Victor Backman som avgjorde sent i matchen.
Truppen till herrarnas bortamatch mot Trelleborg.
Läsning inför söndagens bortamatch mot Trelleborgs FF.
Damerna tog ytterligare tre viktiga poäng i toppstriden genom starka 0-3 borta mot IFK Östersund. Stor segerorganisatör var Lova Andersson som redan 17 minuter in i matchen stått för ett äkta hattrick.
Läsning inför lördagens hemmamatch mot Lidingö.