Damerna tillbaka på vinnarspåret efter storseger mot Bergnäset

Damerna tog rejäl revansch på sig själva efter poängtappet borta mot Lidingö i förra omgången.
På lördagen slogs Bergnäset med hela 7-0, efter bland annat ett hattrick av Emma Halvarsson och ett sällsynt mål av mittbacken Zabrina Koont.
– Så skönt att vi kan steppa upp igen efter insatsen senast, säger ”Zabbe”.

Damerna hakar på i toppen av Division 1 Norra efter säsongens hittills tredje seger på fyra matcher.

På skärtorsdagen kom säsongens hittills enda poängtapp borta mot dåvarande tabelljumbon Lidingö, men när luleålaget Bergnäset kom till Jernvallen under lördagen var det aldrig något snack.

Redan efter tio minuter kom Rödvästarnas första mål genom Emma Halvarsson, och hemmalaget skulle gå till pausvila i 2-0-ledning efter att Alva Sågström gjort mål för andra matchen i rad i minut 36.

Laget firar Alva Sågströms 2-0-mål.

I den andra halvleken skulle det dröja en dryg kvart innan nästa SIF-mål kom (Lova Andersson) men efter det var det verkligen proppen ur.

Bergnäset, som dittills gjort det man kunnat genom att ligga lågt och spela ett koncentrerat försvarsspel, tappade sina krafter successivt och då fortsatte de rödvita målen komma.

Till slut blev det hela 7-0 efter bland annat ett hattrick av Emma Halvarsson som nu leder skytteligan i Division 1 Norra med sina fem mål på fyra matcher.

Emma Halvarsson gör sig redo för att lägga straffen som fullbordar hennes hattrick.

5-0-målet gjorde av mittbacken Zabrina Koont på en hörna, hennes blott tredje mål på över fyra säsonger. ”Zabbe” var en av de spelarna som tydligast visade sin besvikelse efter poängtappet senast och hon var även en av de gladaste efter lördagens storseger.
– Så skönt att vi kan steppa upp och göra så som vi gör idag, jämfört med förra matchen som var ett platt fall.
– Vi tar verkligen till oss det vi behövt jobba på under veckan och kör. Vi slappnar inte av heller utan bara fortsätter, sammanfattade Zabbe efter matchen.

Nästa match för damerna spelas borta mot nykomlingen Huge på lördag.

Sandvikens IF – Bergnäsets AIK 7-0 (2-0)
Målen: 1-0 (10) Emma Halvarsson, 2-0 (36) Alva Sågström, 3-0 (62) Lova Andersson, 4-0 (69) Emma Halvarsson, 5-0 (70) Zabrina Koont, 6-0 (77) Lova Andersson, 7-0 (88) Emma Halvarsson

Startelvan:
Lotten Fahlberg, Matilda Bratt, Zabrina Koont, Mimmi Sellström, Janina Bramberg – Johanna Husbom, Ella Wiström, Wilma Näslund, Emma Halvarsson – Lova Andersson, Alva Sågström

Älskar du att skapa snabb, smart och underhållande content som får folk att stanna i flödet? Har du koll på de senaste trenderna på TikTok, Reels och Shorts – och dessutom modet att testa egna idéer? Då kanske du är den vi letar efter!
Fredag 28 november hölls den årliga SIF-galan på Bolaget, Folkets hus och då delades det ut priser till de som stått för extraordinära insatser under säsongen. Här är alla vinnarna.
Lotten Fahlberg, Malin Åström, Christina Mårtensson och Marie Dahlberg lämnar Sandvikens IF.
Vill du utvecklas i en miljö som formar framtidens elitfotbollsspelare? Vår akademi öppnar nu upp för intresseanmälan för ambitiösa spelare (pojkar) födda 2007, 2008 och 2009.
För att fortsätta den sportsliga utvecklingen söker vi en naprapat eller fysioterapeut som vill vara med på vår fortsatta resa.
Se hur det kan se ut när Sandvikens IF - Framsteget ordnar en Nattfotbollsturnering en lördag i december.