Stark insats mot topplaget – men poängsviten tog slut

Damernas fina poängsvit i Elitettan tog slut under lördagen. Efter tre raka matcher med poäng stod SIF för en stark insats borta mot topplaget IF Elfsborg, men ett sent mål blev avgörande när hemmalaget vann med 1–0.

Damerna kom till Borås med en positiv period bakom sig. Segern mot Gamla Upsala hade följts av två raka kryss mot Örebro och Trelleborg, vilket innebar att laget tagit poäng i tre raka matcher.

Borta mot Elfsborg väntade en av seriens tuffaste uppgifter, men SIF stod upp riktigt bra och höll hemmalaget mållöst långt in i den andra halvleken.

Matchens enda mål kom i den 76:e minuten. Tove Lorén stod för förarbetet och Izabella Bergström gjorde 1–0 för Elfsborg.

SIF försökte därefter hitta en väg tillbaka in i matchen och gjorde flera offensiva byten, men någon kvittering kom aldrig. Därmed tog sviten på tre raka matcher med poäng slut.

Trots förlusten kunde SIF ta med sig mycket från prestationen. Att hålla matchen helt öppen in i slutskedet på bortaplan mot ett av seriens topplag var ytterligare ett tecken på de steg laget tagit under den senaste tiden.

Nu återstår det att bygga vidare på insatsen när kampen om viktiga poäng i botten av Elitettan fortsätter.

Den kommande veckan väntar ett dubbelmöte mot Umeå. På onsdag möts lagen i Svenska Cupen och på lördag väntar möte i Elitettan.

Köp biljett till matcherna här.

IF Elfsborg – Sandvikens IF 1-0 (0-0)
Målet: 1-0 (76) Izabella Bergström
Sandvikens IF har sorg. Bertil Lundberg, som bland annat spelade 65 allsvenska matcher i SIF, har gått ur tiden - 92 år gammal.
Vi hälsar Marcus Larsson varmt välkommen tillbaka till Sandvikens IF. Marcus återvänder till föreningen som ny sportchef för damverksamheten.
Sandvikens IF föll med 5–1 borta mot Jitex. Förlusten innebär att det nu står klart att damerna åker ur Elitettan. Två omgångar återstår av säsongen.
Sandvikens IF var nära att sätta käppar i hjulet för Falkenbergs stora fest. Men med nio minuter kvar avgjorde hemmalaget och vann med 2–1. Segern innebär att Falkenberg säkrade avancemanget till Allsvenskan. Förutsättningarna var tydliga inför matchen på Falcon Alkoholfri Arena. Vid seger skulle Falkenberg säkra seriesegern och en plats i nästa års Allsvenska. Men SIF var inte intresserat av att spela någon statistroll i hemmalagets firande. Det var hemmalaget som tog ledningen efter en kvart genom Christian Wagner. SIF svarade dock och kvitterade i den 33 minuten när Oskar Lindberg satte 1–1. Därefter följde en jämn match där SIF
Läsning inför damernas bortamatch mot Jitex.