Klar och tydlig seger på Olympia

Herrarna stod för en av årets bästa prestationer när man besegrade Helsingborgs IF med 2–0 på Olympia. Från start till mål var det rödvita laget det klart bättre laget och segern var aldrig riktigt i fara.

SIF tog kommandot direkt och skapade ett tydligt spelövertag. Efter 29 minuter kom också utdelningen. Christian Wagner höll sig framme och nickade in 1–0 efter inlägg från Alan Carleton.

SIF fortsatte att kontrollera matchbilden efter paus och hade full kontroll på händelserna. Helsingborg hade svårt att skapa något mot ett kompakt och välspelande SIF.

I den 79:e minuten kom det definitiva avgörandet. Wagner satte återigen pannan till ett inlägg och satte sitt andra mål för kvällen – den här gången framspelad av Yabets Yaya.

Med två mål i Helsingborg återtog Christian Wagner dessutom ledningen i Superettans skytteliga.

Herrarna kunde därmed jubla efter en imponerande 2–0-seger på Olympia – en prestation som definitivt hör hemma bland lagets bästa för säsongen.

Nästa match spelas redan nu på onsdag 19:00, hemma mot Oddevold i årets Gratismatch. Biljetter kan hämtas ut från och med måndag 13:00 i vårt biljettsystem.

Helsingborg IF – Sandvikens IF 0-2 (0-1)
Målen: 0-1 (29) Christian Wagner, 0-2 (79) Christian Wagner

Herrarna stod för en av årets bästa prestationer när laget besegrade Helsingborgs IF med 2–0 på Olympia. Från start till mål var det rödvita laget det klart bättre laget och segern var aldrig riktigt i fara.
Sandvikens IF tog på lördagen en ny viktig poäng i Elitettan. Hemma på Jernvallen slutade mötet med Örebro SK FK 1–1, vilket innebär att SIF nu har poäng i två raka matcher.
Intervjun presenteras av Handelsbanken i Sandviken
Matchguide och skaderapport inför lördagens bortamatch mot Helsingborg.
Läsning inför damernas hemmamatch mot Örebro SK.
På onsdag 9 september 19:00 är det dags för årets Gratismatch på Jernvallen när IK Oddevold kommer på besök. Det är då fri entré för ALLA, både på sitt- och ståplats. Läs här om hur du gör för att gå på matchen.