Inför hemmamatchen mot Örebro SK

Sandvikens IF – Örebro SK
Elitettan, omgång 17
Lördag 5 september 15:00
Jernvallen

Motståndet
Örebro SK befinner sig på en trygg niondeplats i tabellen med nio poäng ned till nedflyttningsplats men också 18 poäng upp till närmsta streck uppåt.

Spelade senast 1-1 borta mot Alingsås och har tagit fem poäng på de fem senaste via seger mot Linköping, två kryss mot Alingsås samt förluster mot Husqvarna och KIF Örebro.

Rödvita formen
Tog chansen att närma sig lagen på rätt sida nedflyttningsstrecket via en viktig 3-1-seger borta mot Gamla Upsala förra helgen. Ligger inför den 17:e omgången näst sist i serien på nio poäng, en pinne bakom GUSK och sex pinnar bakom Alingsås på rätt sida strecket.

Har tagit sex poäng på de fem senaste via segrar mot GUSK och BK Häcken U samt förluster mot Häcken U, IFK Göteborg och Elfsborg.

Tidigare möten
SIF tog årets första poäng i Elitettan när man spelade 1-1 borta mot ÖSK den 1 maj. Hemmalaget tog ledningen i första halvlek och den andra halvleken blev en rödvit jakt på kvittering. En kvittering kom via ett självmål från ÖSK i kalabaliken efter en hörna på tilläggstid.

Motståndarprofilen

Den 19-åriga försvararen Olivia Okara värvades från stadskollegan IK Sturehov inför säsongen 2025 och fick snabbt en nyckelroll. Hon är nu en av bara två spelare som startat varenda match för ÖSK i Elitettan hittills i år.

Okara har även gjort 10 F19-landskamper och var med i F19-EM i somras.

Filip Norells tankar:
– Jag tror det blir en jämn och tuff match för båda lagen. Vi kommer behöva hålla fokus matchen igenom och tro på oss själva.
Vi vill fortsätta klättra i tabellen och ta revansch från bortamötet i våras.
– Segern senast betydde mycket för hela laget. Vi var starka i att komma ifrån sämre perioder i matchen snabbare än tidigare och vi har spelare som kommer in och bidrar med energi, intensitet och som är en stor bidragande faktor till att vi vann.

Skaderapport:
Johanna Husbom – Fortsatt inflammation i sin tå.
Emma Halvarsson – Korsband
Ella Wiström – Stukad fot
Stina Dahlman – Fot

Övrigt/publikinformation:

Köp biljett till matchen här.

Köp 50/50-lotter här.

Bonnier News sänder matchen. Se den här. Alla matcher i Elitettan sänds för de med ett +Allt-konto på Arbetarbladet, Gefle Dagblad eller Expressen.

Truppen:
Jenny Wahlén
Clara Karlsson
Mimmi Sellström
Sanna Berglund
Matilda Bratt
Wilma Näslund
Maja Alvin
Lova Andersson
Janina Bramberg
Zabrina Koont
Natalie Viggiano
Matilda Kuusniemi Fishwick
Veera Hellman
Karin Winka
Aimee Anderson
Alva Sågström
Astrid Löfgren
Sonia Folkesson

Matchvärd:

Matchbollarna kommer från:
PTgymmet

Vi riktar ett stort tack till omgångens matchsponsorer.

Läsning inför damernas hemmamatch mot Örebro SK.
På onsdag 9 september 19:00 är det dags för årets Gratismatch på Jernvallen när IK Oddevold kommer på besök. Det är då fri entré för ALLA, både på sitt- och ståplats. Läs här om hur du gör för att gå på matchen.
Valassina Diomande säljs till AC Horsens i danska högstaligan i vad som är den största affären i Sandvikens IF:s historia. Vi tackar Valassina för insatserna i SIF och önskar lycka till i framtiden.
De senaste resultaten för våra äldre ungdomslag.
Sandvikens IF är glada över att kunna välkomna Wilhelm Nilsson till föreningen. Den 28-årige försvararen, som nominerades till Årets Back i Superettan 2024, har skrivit på ett kontrakt över 2028.
Presenteras av Handelsbanken i Sandviken