Mattias Hansson blir manager för Sandvikens IF dam

Inför resten av säsongen gör Sandvikens IF förändringar i ledarstaben kring damlaget. Mattias Hansson kliver in i rollen som manager och får ett övergripande ansvar för hela damverksamheten.

Inför sommaren anslöt Filip Norell som tränare på tillsvidarebasis efter förändringar i damstaben. Nu har föreningen satt en ny organisation för resten av säsongen, där Mattias Hansson blir manager.

Mattias har tidigare varit assisterande tränare för damlaget och arbetar även inom föreningens akademiverksamhet. Han har dessutom UEFA A-utbildningen, vilket är den utbildning som krävs för att leda ett lag i Elitettan.

I sin nya roll som manager får Mattias det övergripande ansvaret för damverksamheten, i ett nära samarbete med sportchefen. Mattias kommer även att leda det dagliga arbetet på planen med stöd av Filip Norell och övriga ledare.

– Vi har under en tid haft diskussioner med Mattias om en mer omfattande roll. Han är heltidsanställd inom föreningen och besitter en bred kompetens inom fotboll, med särskild kunskap om damfotbollen. Sammantaget gör det att han passar väldigt bra i den här rollen, säger Anders Eriksson, tillförordnad sportchef i dam.

Inför resten av säsongen gör Sandvikens IF förändringar i ledarstaben kring damlaget. Mattias Hansson kliver in i rollen som manager och får ett övergripande ansvar för hela damverksamheten.
Rekryteringen presenteras av Handelsbanken i Sandviken
Vi är glada att hälsa Daniel Bergman varmt välkommen till Sandvikens IF. Den 22-årige helsingborgsfostrade mittfältaren kommer senast från Ettan-laget Ängelholms FF där han varit lagkapten.
Herrarna fick en tung lördagseftermiddag mot serieledarna IFK Norrköping. Efter en lovande första halvlek föll Rödvästarna ifrån efter paus och Norrköping kunde till slut vinna med 4–1 inför årets hittills högsta publiksiffra på Jernvallen.
Det blev en tung eftermiddag för damerna som gästade IFK Göteborg under lördagen. Hemmalaget vann med 6–0 efter att ha gått till paus med en 2–0-ledning.