Herrarna vann borta mot GIF Sundsvall – Bohm tillbaka med 1+1

Efter tre raka förluster i cupen kom under lördagen en efterlängtad vinst borta mot GIF Sundsvall med 3-2.
Rödvästarna åkte hem från NP3 Arena med en seger efter en match där man länge hade kontroll på spelet.

Efter ett cupspel där resultaten inte riktigt gått lagets väg fick SIF nu utdelning för det arbete som lagts ned på träningsplanen de senaste veckorna.
– Vi går vinnande ur matchen och jag tycker att vi är det bättre laget under stora delar av matchen. Efter ett resultatmässigt tufft cupspel har vi lagt stort fokus på de bitar vi haft problem med, och det ger nu utdelning, säger tränare Baran Coskun.

Matchen innehöll flera målchanser åt båda håll, men det var SIF som oftast tog kommandot i spelet. Trots att laget släppte in två mål menar Coskun att man ändå hade kontroll över händelserna.
– Där vi tidigare var svaga i boxarna är vi nu starka i båda ändarna av planen. Trots att vi bjuder på två lite för enkla baklängesmål är det vi som kontrollerar matchen, skapar flest chanser och vinner helt rättvist.

Framåt fick SIF också flera positiva besked. Anfallarna Christian Wagner och William Thellsson skrev in sig i målprotokollet, samtidigt som yttrarna Victor Backman och Yabets Yaya bidrog med varsin assist.

Extra glädjande var också att Kalle Bohm, som haft en tyngre period bakom sig med en skada, stod för både mål och assist.
– Extra skönt att båda våra forwards får göra mål, att båda våra yttrar står för varsin assist och att Kalle Bohm är tillbaka från en tuff period och gör 1+1, säger Baran.

Härnäst väntar dubbla träningsmatcher hemma på Jernvallen i helgen. På lördag kommer IFK Mariehamn på besök och på söndag väntar Falu BS.

Efter tre raka förluster i cupen kom under lördagen en efterlängtad vinst borta mot GIF Sundsvall med 3-2. Rödvästarna åkte hem från NP3 Arena med en seger efter en match där Sandviken länge hade kontroll på spelet.
Snack med tvåmålsskytten Maja Alvin efter lördagens träningsmatch.
Läsning och skaderapport inför damernas träningsmatch mot Gamla Upsala.
Läsning och skaderapport inför herrarnas träningsmatch mot GIF Sundsvall.
Nu är det äntligen dags för Mini-SIF 2026!
Under onsdagskvällen höll Sandvikens IF:s årsmöte. Här sammanfattar vi några av de viktigaste punkterna.