Moonga Simba säljs till rumänska FC Hermannstadt

Sandvikens IF och rumänska FC Hermannstadt är överens om en övergång för Moonga Simba.
Vi tackar Moonga för insatserna i Sandvikens IF och önskar lycka till i framtiden.

Moonga Simba kom till Sandvikens IF från norska Brann inför säsongen 2025. Det var då en återkomst till föreningen där han även tillbringade en och en halv säsong 2019 och 2020.

Den gångna säsongen blev Simba bäste poänggörare i laget med sex mål och sex assist. Nu är SIF och FC Hermannstadt i den rumänska högstaligan överens om en övergång.

Moonga Simba:
– Jag tackar alla i Sandviken för min tid här igen. Och tack till Västra Flanken för allt stöd som ni har gett mig och laget! Jag önskar också lycka till i år.

Sandvikens IF tackar Moonga för insatserna i rödvitt och önskar lycka till i framtiden.

Sandvikens IF och rumänska FC Hermannstadt är överens om en övergång för Moonga Simba. Vi tackar Moonga för insatserna i Sandvikens IF och önskar lycka till i framtiden.
Under lördagen spelade herrarna en internmatch, en match som slutade 1-1. Hör tränare Baran Coskuns tankar efter matchen här.
Intervju med vårt senaste nyförvärv.
Vi hälsar Nino Geiger varmt välkommen till Sandvikens IF. Den 20-årige mittbacken kommer senast från Karlberg dit han till en början kommer vara utlånad under 2026.

Sandvikens IF fortsätter att utveckla föreningen både på och utanför planen. För att stärka klubbens långsiktiga tillväxt satsar vi nu på ett fördjupat samarbete med Sponsorkonsulterna – […]

Sandvikens IF är huvudman för Föreningsekonomi i Sandviken. Vi hjälper föreningar med ekonomin – bokföring, lönehantering, bokslut med mera.