Kasper Harletun klar för två nya år

Pådrivaren och försvarsspelaren Kasper Harletun fortsätter i rödvitt.
Ett nytt tvåårskontrakt är underskrivet.
– Vi har mer att uppnå, och jag ser fram emot att spela framför supportrarna igen.

Trelleborgsbördige Kasper Harletun kom till Sandvikens IF från FC Rosengård inför säsongen 2023 och gjorde omedelbar succé med både sitt försvarsspel och sitt sätt att driva på hela laget.

De första två säsongerna i SIF spelade han en klar majoritet av matcherna i seriespelet (23 matcher 2023, 27 matcher 2024) men den gångna säsongen förstördes till stora delar av skador och han spelade bara i åtta av 30 matcher i Superettan.

Vi är glada att kunna meddela att den skadedrabbade säsongen inte blev det sista vi såg av Kasper i rödvitt, utan vi har fortsatt en hel del kvar att uträtta tillsammans då 22-åringen skrivit på ett nytt tvåårsavtal.
– Jag är glad över att förlänga med Sandviken. Mitt senaste år blev inte som jag hade tänkt och vi har mer att uppnå. Jag ser fram emot att fortsätta utvecklas och spela framför supportrarna igen, säger Kasper.

Kul att fortsatt ha dig med oss, Kasper!

Nyheten presenteras av:

Matchguide och skaderapport inför lördagens bortamatch mot Landskrona.
De nya SIF-mössorna är här! Bär Sveriges snyggaste klubbmärke på huvudet - hela vintern!
De senaste resultaten för våra äldre ungdomslag.
Sandvikens IF Fotbollsakademi bjuder in spelare födda 2012 till öppna träningar.
Det blev en tung eftermiddag för damerna som föll med 7–0 mot KIF Örebro. Förlusten var den tredje raka i Elitettan.
Läsning inför damernas bortamatch mot KIF Örebro.