Zabbe klar för två nya år

Mittbacken Zabrina Koont är klar för en fortsättning i Sandvikens IF – ett nytt tvåårsavtal är underskrivet.
– Det fanns inga tvivel på att följa med på resan när vi äntligen tagit oss till eliten, säger ”Zabbe”.

Zabrina Koont kom till Sandvikens IF från Älvsjö i sommarfönstret 2021 och gjorde sin debut i en cupmatch mot BK30 på Sportvallen i Kungsgården.

Ända sedan dess har hon varit ett av lagets mest frekventa spelare, och har spelat i princip varje match då hon varit tillgänglig. Under den gångna säsongen firades hon dessutom för 100 spelade tävlingsmatcher i SIF.

Vi är glada att kunna meddela att det nu är klart med en sjätte och sjunde säsong i rödvitt för den 26-åriga mittbacken. I dagarna skrev hon under ett nytt tvåårsavtal.
– Ända sen jag kom hit 2021 har målet varit att komma till Elitettan så det fanns inga tvivel på att följa med på resan när vi äntligen tagit oss hit, sammanfattar Zabbe.

Kul att du fortsatt är med oss, Zabbe!

Nyheten presenteras av:

Matchguide och skaderapport inför lördagens hemmamatch mot Värnamo i Superettan.
Tyvärr fick vi inte in tillräckligt många bokningar den här gången, och därför ställer vi in morgondagens buss från Gävle och Valbo.
Snack med Anton Lund om det färska treårskontraktet.
Vi är glada att kunna meddela att 20-årige västanbykillen Anton Lund, med bakgrund i Sandvikens IF:s akademi, skrivit på ett treårsavtal.
Sommarcamp 2026 med Ekkono Coaching – För dig som vill ta nästa steg i din fotbollsutveckling!
Gör din matchupplevelse komplett med god mat och skön stämning innan avspark på lördag!