Hattrick från Sågström när damerna vann klart mot Täby

Det var full fart framåt direkt när damerna tog emot Täby på Jernvallen under lördagen.
4-0 i paus blev 6-0 efter 90 minuter och damerna har nu skaffat sig ett fint läge inför slutspurten.

Nykomlingarna Täby hade inför lördagens match imponerat i seriespelet och var med fem omgångar kvar att spela mer eller mindre klara för fortsatt Division 1-spel. Om stockholmarna inte hade något särskilt att spela för så var situationen en helt annan i hemmalaget.

Inför slutspurten gäller det att hålla avståndet ned till jagande Gefle intakt, och det var ett högmotiverat hemmalag som klev ut på Jernvallens konstgräsmatta.

Det var plattan i mattan redan från start och när Alva Sågström gjorde 1-0 i den 11:e minuten hade det redan föregåtts av flera heta hemmachanser. Sågström följde upp med både 2- och 3-0 innan klockan nått 30 minuter och Maja Alvin såg sedan till att det stod 4-0 i paus med hennes första mål i SIF.

Där var trepoängaren förstås klar, men hemmalaget gick framåt även i den andra halvleken och fyllde på med 5-0 (Lova Andersson) och 6-0 (Astrid Löfgren) och förbättrade därmed målskillnaden ytterligare.
– En väldigt stabil insats. Särskilt första halvlek där vi verkligen trycker på och får utdelning med mycket mål. Jättekul, sammanfattade hattrickskytten Alva Sågström efter matchen.

Nu återstår fyra matcher av årets seriespel. Härnäst Karlberg på bortaplan på lördag.

Sandvikens IF – Täby FK 6-0 (4-0)
Målen: 1-0 (11) Alva Sågström, 2-0 (14) Alva Sågström, 3-0 (25) Alva Sågström, 4-0 (30) Maja Alvin, 5-0 (57) Lova Andersson, 6-0 (72) Astrid Löfgren

Startelvan:
Jenny Wahlén, Sanna Berglund, Zabrina Koont, Mimmi Sellström, Janina Bramberg – Johanna Husbom, Ella Wiström, Wilma Näslund, Lova Andersson – Alva Sågström, Maja Alvin

Efter tre och ett halvt år som huvudtränare lämnar Eldar Abdulic Sandvikens IF. Lördagens match mot Östersund blir hans sista.
Sandvikens IF spelar i Superettan även 2026. Det kan vi slå fast efter lördagens 2-1-seger borta mot Umeå.
Truppen till herrarnas bortamatch mot Umeå.
Läsning inför lördagens hemmamatch mot Utsikten.

I lördags genomfördes Gratismatchen 2025 och i samband med det stängde vi också insamlingen. Vi tackar alla, både privatpersoner och företag, som tillsammans samlat in […]

Herrarna tog tre riktigt viktiga poäng i striden runt Superettans kvalplatser i och med segern mot Utsikten hemma på Jernvallen under lördagen. Matchen slutade 3-1 efter två mål av Moonga Simba och ett av Emil Engqvist.