Tunga formen fortsätter för herrarna

Herrarna har fortfarande inte vunnit efter sommaruppehållet och under lördagen kom den andra raka förlusten.
Precis som i våras vann Giffarna med 1-0, mål av Taiki Kagayama.

Herrarna har inte haft någon vidare start på höstsäsongen. Endast en poäng (borta mot Oddevold) har det blivit på de senaste fyra matcherna, och igår lördag kom den andra raka förlusten borta mot defensivt starka GIF Sundsvall.

Förlusten var också nästan identisk med den på Jernvallen den 27 maj. Nu som då slutade matchen med sundsvallseger 1-0, och återigen var det japanen Taiki Kagayama som avgjorde. Enda skillnaden nu var att målet kom i den 42:a minuten i stället för i minut fem.

GIF Sundsvall firar 1-0 i minut 42.

Precis som i maj stängde Sundsvall även den här gången ned Rödvästarna och bortsett från en fast situation där Emil Engqvist blev helt fri men inte fick till avslutet så lyckades inte bortalaget skapa någonting.

Eldar Abdulic efter matchen:
– Jag tycker det är en välförtjänt förlust. Vi kommer inte upp i den nivå vi hade behövt komma upp i när vi möter ett handbollsliknande försvar.
– Jag tycker Sundsvall gör det bra och all eloge till dem. Men vi behöver göra saker med mer kvalitet.

Nästa match för herrarna spelar hemma mot Landskrona söndag 17 augusti 17:00. Köp din biljett till matchen här.

GIF Sundsvall – Sandvikens IF 1-0 (1-0)
Målet: 1-0 (42) Taiki Kagayama

Startelvan:
Otto Lindell, Linus Tagesson, Kasper Harletun, Emil Engqvist, Oskar Löfström – Daniel Söderberg – Moonga Simba, Filip Olsson, Karl Bohm, Pontus Carlsson – William Thellsson

Läsning inför lördagens bortamatch mot Varberg.
På söndag avslutar damerna sin säsong med hemmamatch mot Djursholm 14:00. Seriesegern är redan klar, och vi hoppas att så många som möjligt kommer och hyllar vårt fantastiska lag! Det vill Sandvikens kommun också, och därför kliver man in och ser till att det är fri entré för alla.
Föreningslivets kraft är större än många tror – inte minst när företag kliver in och tar aktivt ansvar för att bygga ett bättre samhälle. Ett av de företag som går i bräschen är ICA Maxi i Sandviken, en mångårig partner till Sandvikens IF och vår sociala verksamhet Framsteget.
Ska man stänga en serie kan man lika gärna göra det ordentligt. Damerna vann över Heffnersklubban med hela 8-0 under lördagen och är nu klara för spel i Elitettan 2026.
Damerna är klara för Elitettan efter en 8-0-seger borta mot Heffnersklubban. Kom och fira med laget på Mulligans ikväll lördag med start 19:00!
Truppen till lördagens match mot Heffnersklubban.