Delat pott i Uddevalla

Herrarna fick med sig en poäng från en tuff bortamatch mot Oddevold.
Matchen slutade 1-1, efter att båda målen fallit i andra halvlek.
– Man vill alltid ha mer, men en poäng borta mot ett topplag är helt okej, sa Pontus Carlsson efter matchen.

Det blev än en gång en jämn match när nykomlingarna från Superettan 2024 IK Oddevold och Sandvikens IF möttes på Rimnersvallen under lördagen.

Det blev en match där båda lagen turades om att ha initiativet, men till skillnad från vårens möte på Jernvallen var det nu ett rödvitt lag som inte tillät Oddevold att dominera det fysiska spelet.

I halvtid stod det 0-0, ett resultat som var rättvist. Tio minuter in i den andra halvleken kom ett rödvitt ledningsmål, och det var riktigt snyggt. Kasper Harletun slog en öppnande passning centralt till Linus Tagesson, bollen hamnade sedan via Karl Bohm hos Pontus Carlsson som klackade bollen till Johan Arvidsson som kunde raka in bollen från nära håll. Hans femte mål för säsongen.

Rödvitt jubel efter 0-1.

Fram till målet hade SIF ägt den andra halvleken, men kort efteråt släppte Oddevold på bromsen och började gå framåt allt mer. Kvitteringen kom också i den 73:e minuten när Vincent Poppler (på lån från Öster) nådde högst på ett långt inlägg och kunde lobbnicka bollen över Hannes Sveijer som kom på mellanhand.

Efter kvitteringsmålet var det två lag som gick för ett segermål, och det var riktig Hawaii-fotboll i slutminuterna. Till slut får man säga att hemmalaget var närmast ett segermål på tilläggstid då Oscar Iglicar Berntsson blev fri men blev stoppad av Emil Engqvists fantastiska brytning.

I slutändan får 1-1 sammanfattningsvis ses som ett rättvist resultat.

Härnäst väntar Stålderbyt mot IK Brage hemma på Jernvallen på lördag. Avspark 17:00.

IK Oddevold – Sandvikens IF 1-1 (0-0)
Målen: 0-1 (56) Johan Arvidsson, 1-1 (73) Vincent Poppler

Startelvan:
Hannes Sveijer – Linus Tagesson, Kasper Harletun, Emil Engqvist, Christopher Redenstrand – Daniel Söderberg – Moonga Simba, Filip Olsson, Karl Bohm, Pontus Carlsson – Johan Arvidsson

Pådrivaren och försvarsspelaren Kasper Harletun fortsätter i rödvitt. Ett nytt tvåårskontrakt är underskrivet.
Vi är glada att kunna meddela att Karin Winka är klar för en fortsättning i Sandvikens IF. - Jag ser fram emot att bygga vidare på det som vi har påbörjat, säger Karin.
I samarbete med vår lotteripartner Fastighetsbyrån lanserar vi vårt Jullotteri 2025!
Mittbacken Zabrina Koont är klar för en fortsättning i Sandvikens IF, ett nytt tvåårsavtal är underskrivet. - Det fanns inga tvivel på att följa med på resan när vi äntligen tagit oss till eliten, säger "Zabbe".
Vi kan glatt meddela att Mimmi Sellström fortsätter i Sandvikens IF. Mittbacken har skrivit på ett nytt ettårsavtal.
Vi är glada att kunna meddela att Wilma Näslund, som i år firade 200 tävlingsmatcher i SIF, är klar för sin tionde säsong i sin moderförening.