Inför hemmamatchen mot Heffnersklubban

Sandvikens IF – Heffnersklubbans BK
Division 1 Norra omgång 13
Söndag 22 juni 17:00

Jernvallen Plan 3

Motståndet
Heffner från Sundsvall har de senaste åren varit ett stabilt mittenlag i Division 1 (åttondeplats både 2023 och 2024). Hittills i år har prestationen varit ännu bättre då laget ligger fyra efter 12 omgångar, dock med hela tio poäng upp till serieledande Sandvikens IF. Så någon riktig topplacering är det inte tal om, åtminstone inte än.

Laget startade seriespelet med tre raka förluster men har spelat upp sig ordentligt sedan dess. Inför omgång 13 har Heffnersklubban fem raka utan förlust, och dessutom två raka segrar mot Huge och Sundsvalls DFF. Det är med andra ord en motståndare i bra form som kommer till Jernvallen i dag.

Rödvita formen
Fortsatt obesegrade efter 12 matcher, även om det var riktigt nära en första förlust i torsdags. Emma Halvarsson kvitterade till 2-2 i derbyt mot Gefle i den 95:e minuten och höll förlustnollan intakt.

Tidigare möten
Stort rödvitt övertag i statistiken. Sedan lagen hamnade i samma serie 2023 har SIF vunnit tre matcher och en har slutat oavgjort.

Senaste mötet var på Jernvallens Plan 3 i augusti 2024. Då vann SIF med 3-0 efter mål av Signe Zetterberg, Wilma Näslund och Klara Kempe Kivi.

Signe Zetterberg firar sitt 1-0-mål mot Heffnersklubban i augusti 2024.

Kollgårds tankar:
– Jag gillar att det är match så snabbt igen. Vi möter ett Heffner som har utvecklat sitt spel och överraskat många lag denna säsong. De är både mer flexibla taktiskt och spelskickligare än tidigare år.
– Det är klart att det var en tömning både mentalt och fysiskt i derbyt i torsdags men vi är redo igen för att se till att få med oss alla poäng i denna match. Truppen är bred och vi kan få in spelare som har pigga ben och är mentalt förberedda.

Övrigt + publikinformation
På grund av superettanmatch på A-planen spelas dagens match på Plan 3. Herrarnas match startar klockan 15 och damernas direkt efteråt. Om du har biljett till herrarnas match så går du in gratis även på damernas match.

Köp biljett här

Om du inte är på plats så kan du se matchen hos Arbetarbladet/Gefle Dagblad.

Matchvärd:

Matchbollarna kommer från:
Jungeljim, PTgymmet, Lindegrens Måleri, Tjoho Reklam & Sånt

Vi säger stort tack till omgångens matchsponsorer.

Lotten Fahlberg, Malin Åström, Christina Mårtensson och Marie Dahlberg lämnar Sandvikens IF.
Vill du utvecklas i en miljö som formar framtidens elitfotbollsspelare? Vår akademi öppnar nu upp för intresseanmälan för ambitiösa spelare (pojkar) födda 2007, 2008 och 2009.
För att fortsätta den sportsliga utvecklingen söker vi en naprapat eller fysioterapeut som vill vara med på vår fortsatta resa.
Se hur det kan se ut när Sandvikens IF - Framsteget ordnar en Nattfotbollsturnering en lördag i december.
I lördags genomförde vi en Nattfotbollsturnering i samverkan med Goodsport Foundation och med priser från Adidas samt McDonalds i Sandviken. Ledarna samlades 14.00 och lämnade Bessemerhallen strax innan 04.00. Turneringen pågick från 15.00 till 03.30 oavbrutet, med över 400 deltagare.
Fem spelare lämnar Sandvikens IF när deras kontrakt nu går ut. Samtidigt återvänder tre lånespelare till sina ordinarie klubbar.