Adrian Persson skriver ungdomsavtal

18-årige målvakten Adrian Persson skriver på ett ungdomsavtal med Sandvikens IF.
– Det känns jätteroligt. Det är det här jag jobbat för, säger Adrian.

Adrian har Sandvikens IF som moderklubb och återvände inför säsongen 2025 efter två år i Division 3 med Årsunda IF.
Han har under våren spelat med vårt P19-lag och dessutom gjort två framträdanden i herrlaget – först i träningsmatchen mot IFK Norrköping och senast i gårdagens DM-semifinal mot Årsunda.

Avtalet sträcker sig över säsongen 2026 och innebär att han blir tillgänglig för spel i SIF Herr, SIF P19 och i SAIK:s Division 3-lag.

Eldar Abdulic:
– Adrian är en målvakt som utvecklats bra under året och som hunnit med att träna och spela matcher med oss under året. Det blir mycket spännande att följa hans utveckling.

Med det nya avtalet säkras en lokal målvaktstalang upp för fortsatt utveckling i klubbens verksamhet.

Nyheten presenteras av:

 

Vi hälsar Marcus Larsson varmt välkommen tillbaka till Sandvikens IF. Marcus återvänder till föreningen som ny sportchef för damverksamheten.
Sandvikens IF föll med 5–1 borta mot Jitex. Förlusten innebär att det nu står klart att damerna åker ur Elitettan. Två omgångar återstår av säsongen.
Sandvikens IF var nära att sätta käppar i hjulet för Falkenbergs stora fest. Men med nio minuter kvar avgjorde hemmalaget och vann med 2–1. Segern innebär att Falkenberg säkrade avancemanget till Allsvenskan. Förutsättningarna var tydliga inför matchen på Falcon Alkoholfri Arena. Vid seger skulle Falkenberg säkra seriesegern och en plats i nästa års Allsvenska. Men SIF var inte intresserat av att spela någon statistroll i hemmalagets firande. Det var hemmalaget som tog ledningen efter en kvart genom Christian Wagner. SIF svarade dock och kvitterade i den 33 minuten när Oskar Lindberg satte 1–1. Därefter följde en jämn match där SIF
Läsning inför damernas bortamatch mot Jitex.
Matchguide och skaderapport inför lördagens bortamatch mot Falkenberg.