Inför hemmamatchen mot IFK Östersund

Sandvikens IF – IFK Östersund
Söndag 11 maj 16:00
Jernvallen

Motståndet
IFK Östersund smyger med i toppen av tabellen och ligger på femte plats efter fem omgångar, bara en poäng efter Rödvästarna på tredje plats.
Laget är ramstarkt defensivt och har bara släppt in två mål på de fem första matcherna. Å andra sidan har man bara gjort fyra, vilket är näst minst i serien, efter Huge som gjort två efter de fem första matcherna. SIF har som jämförelse gjort 16.

Rödvita formen
Fortsatt obesegrade, men åkte på ett på förhand otippat poängtapp borta mot Huge förra helgen (1-1). Har elva poäng på de fem första matcherna, fyra poäng bakom Gefle och fem poäng bakom serieledande Brage med en match mindre spelad.

Tidigare möten
IFK Östersund har ett visst övertag på SIF i de inbördes mötena sedan lagen hamnade i samma serie 2023, trots att Rödvästarna har hamnat klart högre upp i tabellen.
Förra året vann jämtlänningarna båda mötena i serien, med 3-0 i Östersund och 3-1 i Sandviken, samtidigt som SIF vann i Svenska Cupen med 1-0 på Jämtkraft Arena.
2023 vann lagen en match var.

Senast SIF och IFK Östersund möttes var på Jernvallen i september 2024. Då vann gästerna med 3-1.

Kollgårds tankar:
– Vi ser fram emot att ta oss an ett väldigt bra organiserat Östersund. De har en tydlig spelidé som vi är förberedda på och vi hoppas kunna lösa upp deras låga försvarsspel.
– En liten plump förra helgen poängmässigt men vi har vi genomfört en av de bästa träningsveckorna under min tid i klubben så vi känner oss redo.
– Tuff konkurrens i truppen gör att alla spelare höjer varandra och gör det svårt för oss att ta ut en startelva, precis som vi vill ha det. Nu hoppas vi på fint väder och många supportrar på plats så ska vi göra allt vi kan för att ta hem alla poäng.

Övrigt

Matchen sänds som alltid av Arbetarbladet och Gefle Dagblad. Se den här.

Matchvärd:

Matchbollarna kommer från:
Jungeljim
Stapet Fastigheter
PT Gymmet

Läsning inför damernas bortamatch mot KIF Örebro.
Föreningens uttalande angående de senaste händelserna i arenafrågan.
Sandvikens IF är stolta över att kunna meddela att Adam Kiani stannar i föreningen. 23-åringen har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över säsongen 2028.
De senaste resultaten för våra äldre ungdomslag.
Sandvikens IF föll på nytt mot Umeå IK. Efter onsdagens möte i Svenska Cupen, där Umeå vann med 6–2 på Jernvallen, möttes lagen igen under söndagen. Den här gången i Elitettan, och Umeå vann med 2–1.
Läsning inför damernas hemmamatch mot Umeå IK.